ქართული ღვინის შესახებ პოპულარულ ჟურნალ „Food and Wine“-ში სტატია დაიბეჭდება
აშშ-ს ერთ-ერთ ყველაზე მრავალტირაჟიან და პოპულარულ ჟურნალ „Food and Wine“-ის 2018 წლის ოქტომბრის ნომერში ქართული ღვინის კულტურასა და ტრადიციებზე ვრცელი სტატია  გამოქვეყნდება. ამ მიზნით, საქართველოში ერთკვირიანი ვიზიტით ჟურნალ „Food and Wine“-ის აღმასრულებელი რედაქტორი რეი აილი (Ray Isle) და ჟურნალის ფოტოგრაფები იმყოფებოდნენ.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ ორგანიზებული ტურის ფარგლებში, „Food and Wine“-ის შემოქმედებითმა ჯგუფმა მოინახულა ღვინის მწარმოებელი მცირე და დიდი მარნები ქართლსა და კახეთში და ქართული ღვინის კულტურას, ტრადიციებსა და ქართულ სამზარეულოს გაეცნო.
რეი აილის განცხადებით, მისთვის განსაკუთრებით საინტერესო იყო ქვევრში ღვინის დამზადების ტრადიციის გაცნობა.
„სტატია ეხება როგორც ქართულ  ღვინოს, ასევე ქართული სამზარეულოს, თუ  როგორ ეხამება ისინი ერთმანეთს და როგორი განუყოფელია ერთმანეთისგან. მე დიდი ხანია  ღვინოებზე ვწერ და ქართული ღვინის მიმართ ინტერესი ბოლო 4-5 წელია გაჩნდა ამერიკის სომელიეთა და რესტორნების საზოგადოებაში. მე გამისინჯავს ქართული ღვინო, მაგრამ არასოდეს ვყოფილვარ ქართული ღვინის საწარმოში და არც ამ ქვეყანაში, არ მინახავს როგორ ამზადებენ ამ ღვინოს, არ ვყოფილვარ ვენახში, ეს კი ძალიან მნიშვნელოვანია. ვიმედოვნებ, რომ ხალხი გაიცნობს ქართულ ღვინოს და სამზარეულოს და გაიგებს მის მშვენიერებას“ - აღნიშა მან.
რეი აილი პირველად სტუმრობდა საქართველოს და როგორც თავად აცხადებს, აშშ-ში შთაბეჭდილებებით ბრუნდება.
„მე პირველად ვარ საქართველოში. ძალიან ბევრი რამ აღმოვაჩინე, ყველაზე დიდი აღმოჩენა კი ადამიანებია, აქაური კულტურა, ხალხი  ძალიან თბილი და სტუმართმოყვარეა, გახსნილია ვიზიტორებისთვის, რომლებიც საქართველოში მის შესაცნობად ჩამოდიან, რითაც საქართველომ უნდა იამაყოს. აღმოვაჩინე, რომ აქ ყოფნა ძალიან სასიამოვნოა, სადღეგრძელოების ტრადიცია, სტუმრის პატივისცემა, მიპატიჟება, ასეთი რამ შეერთებულ შტატებში არ არის,  სასიამოვნოა იყო ამ ყველაფრის ნაწილი” - განაცხადა მან.
„Food and Wine“-ში ქართული ღვინის შესახებ სტატიის გამოქვეყნება ძალიან მნიშვნელოვანია ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და ცნობადობის გაზრდისთვის მსოფლიო მასშტაბით, ვინაიდან ჟურნალის ბეჭდური ვერსიის ტირაჟი შეადგენს 925 ათასს თვეში, ხოლო მიმდევარი სოციალურ მედიაში 2,3 მილიონს აჭარბებს.

An Article About Georgian Wine Will Be Published In Famous Magazine "Food and Wine"
A comprehensive article on Georgian wine culture and traditions will be published in one of America's most popular magazine "Food and Wine" in the October 2018 issue. For this purpose, the executive editor of “Food and Wine” magazine Ray Isle and the photographers of the magazine were visiting Georgia for a week.
During the tour organized by the National Wine Agency, the creative team of “Food and Wine” magazine visited small and large wine cellars  in Kartli and Kakheti and got acquainted with Georgian wine culture, traditions and Georgian cuisine.
According to Ray Isle Qvevri winemaking tradition was especially interesting for him.
The article i'm doing which is for “Food and Wine” magazine  is both about Georgian Wine and about  Georgian food and how they are together, that you cannot take apart from one another. I've been  written about wine for a long time and it's been a lot of interest in Georgian Wine in the past 4-5 years in the US, particularly in the sommelier restaurant community. I've tasted them, but I've never been to the wineries, I've never been to the country, I've never met the winemakers before, I've never been in the vineyards and that's always very important. I hope that people will become aware of Georgian wine and Georgian cousin and realize how wonderful it is” - stated he.
This was the first visit for Ray Isle to Georgia and as he says, he is leaving to the USA  really impressed.
“This is my first time in Georgia and I've discovered a lot. I think the biggest discovery is the people, the culture here is so worm and inviting, open to visitors coming in and learning about Georgia, this is the reason for  pride of Georgia. One thing I've learnt is how fun it is to be here. You see that in the toast, in tradition of caring about guests and inviting them, that does not exist the same way in the US and it's great to be part of it” - stated he.
Publishing the article about Georgian wine in "Food and Wine" magazine  is very important for increasing popularization and awareness of Georgian wine worldwide, as the print edition of the magazine is up to 925 thousand months and the followers in the social media  exceeds  2,3 million.