ექსპოზიციის - „საქართველო - ღვინის აკვანი“ გამართვა იაპონიაშიც იგეგმება
იაპონიაში, სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მრჩეველი, დავით ტყემალაძე და ასოციაციის „ქართული ღვინო“ აღმასრულებელი დირექტორი, თინა კეზელი  ცნობილი საგამოფენო სივრცის „Terrada Warehouse” და კომპანიის „Sony Music Communications”  წარმომადგენლებს შეხვდნენ.
შეხვედრაზე მხარეებმა მიმდინარე წელს იაპონიაში უმნიშვნელოვანესი ქართული ექსპოზიციის  „საქართველო - ღვინის აკვანი“  გამართვის შესაძლებლობა და ორგანიზაციული საკითხები განიხილეს. აღნიშნული გამოფენა  საფრანგეთში,  ბორდოს ღვინის ცივილიზაციის ცენტრში „Cité des Civilisations Du Vin“ 2017 წელს 3 თვის განმავლობაში  მიმდინარეობდა, სადაც ქართული ექსპოზიციის ნახვის შესაძლებლობა ათი ათასობით ვიზიტორს მიეცა.
საგამოფენო სივრცის „Terrada Warehouse” პროექტების დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილეს, რიოტა კიკუჩის, კომპანიის „Sony Music Communications“ წარმომადგენელს, შიმეონ სატოს და ღვინის იმპორტის საკონსულტაციო კომპანიის პრეზიდენტს, ვატარუ ივამოტოს ქართული დელეგაციის წევრებმა გამოფენის „საქართველო - ღვინის აკვანი“ დეტალური კონცეფცია გააცნეს. კონცეფცია, გარდა ქართული მეღვინეობის 8000 წლიანი ისტორიის შესახებ ექსპოზიციისა, ღვინის მაგისტრების სემინარებს, თემატური ფილმების ჩვენებას, ფოლკლორულ წარმოდგენებს, ქართული ღვინისა და ქართული სამზარეულოს შესახებ ლექცია- სემინარებს და ღვინის დეგუსტაციებს და სხვა ღონისძიებებს გულისხმობს გულისხმობს.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ექსპოზიციის საგამოფენო სივრცესთან ადაპტაციის, ასევე, ფინანსური და ტექნიკური უზრუნველყოფის საკითხებს.
იაპონურმა მხარის წარმომადგენლებმა კიდევ ერთხელ დააფიქსირეს აღნიშნული გამოფენის გამართვასთან დაკავშირებით მათი განსაკუთრებული ინტერესი და მხარდაჭერა.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მრჩეველმა რიოტა კიკუჩი, შიმეონ სატო, ვატარუ ივამოტო,  ქართული კულტურისა და მეღვინეობის ისტორიის გასაცნობად, საქართველოში მოიწვია.
იაპონიაში ექსპოზიციის „საქართველო - ღვინის აკვანი“ და სხვა თემატური ღონისძიებების გამართვის შესაძლებლობები ქართულმა მხარემ ტოკიოს ეროვნული მუზეუმის „უენო“, „ნეძუს“ მუზეუმის, ასევე გაკუშიკაიკანის წარმომადგენლებთან გამართულ შეხვედრებზე განიხილეს.  აღსანიშნავია, რომ გაკუშიკაიკანი 1928 წელს შექმნილი შვიდი ეროვნული უნივერსიტეტის (ტოკიოს, ჰოკაიდოს, ტოჰოკუს, ნაგოიას, კიოტოს, ოსაკას, კიუშუს უნივერსიტეტები) გაერთიანებაა, რომლის  ფარგლებშიც, სხვადასხვა სახის მასშტაბური ღონისძიება იმართება.
იაპონიაში ქართული ექსპოზიციის  „საქართველო - ღვინის აკვანი“ გამართვის შესახებ გადაწყვეტილებას მხარეები უხლოეს მომავალში მიიღებენ.

Exposition - "Georgia - The Cradle of Wine" Is Also Planned in Japan
During the working visit in Japan, the Advisor to the Chair of the National Wine Agency Davit Tkemaladze and  Executive Director of the Association "Georgian Wine” Tina Kezeli met with the representatives of the famous exposition space “Terrada Warehouse” and “Sony Music Communications” company.
At the meeting the parties discussed the possibility of holding the most important Georgian exposition "Georgia – The Cradle of Wine" in Japan and organizational issues.  The above mentioned exhibition was being held in “Cite des Civilisations Du Vin”, Bordeaux, France for 3 months in 2017, where tens of thousands of visitors were able to see Georgian exposition.
Members of the Georgian delegation introduced the detailed concept of the exhibition "Georgia – The Cradle of Wine" to the Deputy Director of the "Terrada Warehouse" Project Department Riota Kikuchi, the representative  of “Sony Music Communications”, Shimeon Sato and the President of the Wine Import Consultation Company, Vataru Ivamoto. Except for 8000 years history of Georgian winemaking, the concept includes, seminars of masters of wine, thematic movie shows, folklore performances, lectures and seminars on Georgian wine and Georgian cuisine, wine tasting and etc.
The meeting touched upon the adaptation of expositions to the  exhibition space, as well as financial and technical support.
The Japanese side once again reiterated their special interest and support for holding the exhibition.
The Advisor to the Chair of the National Wine Agency invited  Riota Kikuchi,  Shimeon Sato and  Vataru Ivamoto to  get acquainted with the history of Georgian culture and winemaking.
Georgian side discussed the possibilities of holding exposition “Georgia – The Cradle of Wine” and other thematic events at the meeting with the representatives of  national museum of Tokyo “Ueno”,  the museum “Nezu”, and  representatives of “Gakushikaikani” in Japan.  Gakushikaikani is the union of Seven national universities (Tokyo, Hokkaido, Tohoku, Nagoya, Kyoto, Osaka, Kyushu)developed in 1928.
The decision to hold Georgian exposition "Georgia - Wine Cradle" in Japan will be accepted in the nearest future.