ქართული ღვინის წარდგენა ლონდონში
11-12 მარტს დიდი ბრიტანეთის დედაქალაქ  ლონდონში  ბუნებრივი ღვინოების  საერთაშორისო გამოფენა ,,RAW WINE” (The Artisan Wine Fair) ტარდება, რომელშიც საქართველოდან  ქვევრის ღვინის მწარმოებელი მცირე მარნები მონაწილეობენ.
გამოფენას საქართველოს სრულუფლებიანი და საგანგებო ელჩი დიდ ბრიტანეთსა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებულ სამეფოში თამარ ბერუჩაშვილი დაესწრო.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, გამოფენაში წელს წარმოდგენილია შემდეგი კომპანიები: „გოცას საოჯახო მეღვინეობა“, „ბაბანეურის მარანი“, „ნათენაძის მარანი“, „შატო ხაშმი“, „მეღვინეობა ეთნო“, „მეღვინეობა ველინო“, „ნიკალას საოჯახო მარანი“, „მეღვინეობა ტიბაანი“.
გამოფენის ორგანიზატორია მსოფლიოში ცნობილი ღვინის ექსპერტი,  ღვინის მაგისტრი იზაბელ ლეჟერონი (საფრანგეთი).
გამოფენზე მოსულ სტუმრებს შესაძლებლობა აქვთ დააგემოვნონ ქვევრის ღვინო, გაეცნენ  მისი  დამზადების უძველეს ტრადიციებს, ქვეყნის კულტურას და ისტორიას. ისევე როგორც გასულ წლებში, ქართულმა  ღვინომ წელსაც გამოფენის სტუმრების დიდი ინტერესი და მოწონება დაიმსახურა. ბრიტანეთის ბაზარი არის ძალიან მნიშვნელოვანი იმ კუთხით, რომ  არის მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი იმპორტიორი და  ღვინის მომხმარებელი ქვეყანა. ქართველი მეღვინეები აცხადებენ, რომ გასულ წლებში აღნიშნულმა გამოფენამ მათ მნიშვნელოვანი იმპორტიორები შესძინა.
საქართველო ,,RAW WINE”-ში 2012 წლიდან მონაწილეობს, რაც იძლევა პოტენციური იმპორტიორების მოძიების, ქვევრის ღვინის ფართომასშტაბით წარმოჩენისა და გაცნობის შესაძლებლობას მეღვინეობის სფეროს წარმომადგენლებისთვის.

Presentation of Georgian Wine in London
On March 11-12, international exhibition The Artisan Wine Fair "RAW WINE" is held in the capital of UK, London, where Georgian Qvevri wine producer small cellars participate.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Tamar Beruchashvili attended the exhibition.
With the support of the National Wine Agency, this year the following companies are presented at the fair: "Gotsa Family Winery", "Babaneuri Marani", "Natenadze Wine Cellar", "Chateau Khashmi", "Ethno Wine Cellar", "Winery Velino", "Nikala Family Cellar", "Winemaking Tibaani ".
The exhibition is organized by the worldwide known wine expert, international Master of Wine, Isabel Lijerón from France.
Attendees get a chance to taste Qvevri wine, get acquainted with the ancient traditions of its production, culture and history of the country. Georgian wine has earned great interest and approval for visitors of the exhibition this year too. The British market is very important in terms of being one of the largest importer and wine consumers in the world.
As for Georgian winemakers, exhibition has obtained important importers last year to them.
Georgia takes part in ”RAW WINE” since 2012, that gives an opportunity to find potential importers and present Qvevri wine to large audience.