ქართული ღვინის დეგუსტაციები პოლონეთში გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი კომპანია „Malinova“-ს ორგანიზებით, ზაკოპანეში ქართული ღვინის დეგუსტაცია სამთო-სათხილამურო სპორტის სახეობების თასის გათამაშების ფარგლებში მოეწყო, სადაც სტუმრებს შესაძლებლობა მიეცა დაეგემოვნებინათ სხვადასხვა სახეობის ქართული ღვინოები.
„Malinova“-ს ორგანიზებულ ღონისძიებაზე კრაკოვში, ქართული ღვინო ქალაქის მთავარ მოედანზე მდებარე ეროვნული მუზეუმის ერთ-ერთ დარბაზში დააგემოვნეს. ღონისძიებაზე მოწვეული იყო 200-მდე სტუმარი. დეგუსტაციაზე მუზეუმის წესების თანახმად, წარდგენილი იყო სხვადასხვა ქართული კომპანიების მხოლოდ თეთრი ღვინოები.
ქართული ღვინის სემინარი-დეგუსტაცია ღვინის ეროვნული სააგენტოს კიდევ ერთი კონტრაქტორი კომპანია „Vinisfera”-ს მიერ მოეწყო ამ დღეებში კრაკოვში, სადაც ღვინოსთან ერთად წარმოდგენილი იყო ქართული სამზარეულოც. სემინარს უძღვებოდა „Vinisfera”-ს ხელმძღვანელი მარიუს კაპჩინსკი და მას ადგილობრივი იმპორტიორები და მედიის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინის პოპულარიზაციისკენ მიმართული სხვადასხვა აქტივობა პოლონეთში მთელი წლის მანძილზე ჩატარდება, რადგან ეს ქვეყანა ქართული ღვინის საექსპორტო ერთ-ერთ სტრატეგიულ ბაზარს წარმოადგენს. პოლონეთი ქართული ღვინის ექსპორტიორი ქვეყნების ხუთეულში შედის და 2017 წლის მონაცემებით, საქართველოდან ექსპორტირებულია  2 676 440 ღვინო, რაც  15  %-ით აღემატება 2016 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს, ხოლო 2018 წლის იანვრის თვის მონაცემებით ექსპორტირებული  177 01 8ბოთლი ღვინო, რაც  13 % აღემატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩევნებს.

Georgian Wine Tasting Events Were Organized in Poland
Georgian wine tasting in Zakopane was organized by National Wine Agency contractor company "Malinova" during the   mini-skiing sports cup, where guests were able to taste a variety of Georgian wines.
At the event organized by "Malinova" in Krakow, Georgian wine was tasted at one of the halls of the National Museum on the main square of the city . About 200 guests were invited to the event. According to the rules of the museum only white wines of different Georgian companies were presented  on tasting.
Georgian wine seminar-tasting was organized by another  National Wine Agency contractor  company "Vinisfera" in Krakow, where Georgian cuisine was presented together  with wine. The seminar was led by the head of  "Vinisfera"  Marius Kapchinski and attended by local importers and media representatives.
With the support of the National Wine Agency, various activities for  Georgian wine  promotion will be held throughout Poland  the whole year, as this country represents one of the strategic markets for Georgian wine export. Poland is in the  five of  Georgian wine   exporting  countries and according to the data of  2017,   2 676 440 bottles of wine was exported  from Georgia, which is 15% higher than the similar data of  2016, and according to the data of January 2018,  177 018 bottles were exported,  which is 13% higher than the similar data of the previous year.