VINEXPO BORDEAUX 2017
სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი სამუშაო ვიზიტით საფრანგეთის ქალაქ ბორდოში იმყოფება. ვიზიტის ფარგლებში მინისტრი ღვინის საერთაშორისო გამოფენის ,,ვინექსპო ბორდო 2017“-ს (Vinexpo Bordeaux 2017) გახსნას დაესწრო. Vinexpo Bordeaux ღვინის ინდუსტრიაში წლის უმნიშვნელოვანესი მოვლენაა და მონაწილე ქვეყნების, წარმოდგენილი ღვინოებისა და ვიზიტორების რაოდენობის მიხედვით ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბურია მსოფლიოში. ბორდოს გამოფენაზე თავს იყრიან ღვინის წამყვანი სპეციალისტები, ბაიერები და იმპორტიორები.
როგორც ლევან დავითაშვილმა აღნიშნა, საქართველო უკვე მეორედ იღებს მონაწილებას გამოფენაში ,,ვინექსპო ბორდო“ და ძალიან მნიშვნელოვანია ამ პლატფორმის მაქსიმალურად ეფექტიანად გამოყენება. ,,ეს არის ადგილი, სადაც თავს იყრიან ღვინის პროფესიონალები, სპეციალისტები და იმპორტიორები მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან. შესაბამისად, ქართველ მწარმოებლებს შესაძლებლობა ეძლევათ პირდაპირი სავაჭრო ურთიერთობები დაამყარონ როგორც იმპორტიორებთან, ასევე დისტრიბუტორებთან. წელს, გამოფენაში საქართველოს მონაწილეობას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება, რადგან ბორდოში, ღვინის ცივილიზაციის ცენტრში მიმდინარე წლის ივლისიდან ნოემბრის ჩათვლით საქართველო, სპეციალური სტუმრის სტატუსით, მასშტაბურ ექსპოზიციას წარმოადგენს. ეს არის შანსი ქართული ღვინის და ზოგადად, საქართველოს შესახებ ცნობადობის გაზრდის და პოპულარიზაციისთვის“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, წელს გამოფენაზე საკუთარი პროდუქცია წარმოედგენილი აქვს ქართული ღვინის მწარმოებელ 24 კომპანიას - „თბილღვინო“, „შატო მუხრანი“, „GWS“, „ასკანელი ძმები“, „ბადაგონი“, „კორპორაცია ქართული ღვინო“, „მეღვინეობა დანიელი“, „დუგლაძეების ღვინის კომპანია“, „მეგობრების მარანი“, „გიუაანი“, „გრუზვინპრომი“, „KTW“, „მეღვინეობა ხარება“, „ქინძმარაულის მარანი“, „კახური ღვინის მარანი“, „მარანული“, „ქიმერიონი“, „შილდა“, „შუმი“, „თელავის ღვინის მარანი“, „ვაზიანი კომპანი“, „ვაინმენი“, „კორპორაცია ქინძმარაული“ და „ბრუალე“.
როგორც საქართველოს ელჩმა საფრანგეთში ეკატერინე სირაძე-დელონემ აღნიშნა, საქართველო უკვე მეორედ მონაწილეობს მსოფლიოს მასშტაბით ღვინის მიმართულების ერთ-ერთ ყველაზე პრესტიჟულ გამოფენაში ,,ვინექსპო ბორდო“. წელს საფრანგეთში, განსაკუთრებით კი ბორდოში განხორციელებულ ყველა აქტივობას განსაკუთრებული დატვირთვა აქვს, რადგან საქართველო პირველი ქვეყანაა, რომელიც ბორდოში, ღვინის ცივილიზაციის ცენტრშია მიწვეული. სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი გამოფენის ფარგლებში გამართულ ქართული ღვინის დეგუსტაციას „საქართველო - ღვინის სამშობლო“ დაესწრო, რომელსაც ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი სამანიშვილი და სადეგუსატაციო კომისიის თავმჯდომარე, OIV-ს კომისიის ვიცე-პრეზიდენტი ანა გოდაბრელიძე უძღვებოდნენ. დეგუსტაცია-პრეზენტაციაზე წარმოდგენილი იყო შემდეგი ღვინოები: “მწვანე” (თელავის ღვინის მარანი), “Grand Reserve” (GWS), “მანავი” (კახური ღვინის მარანი), “ხვანჭკარა” (მეღვინეობა ხარება), “ქისი” (თბილღვინო), “რქაწითელი” (დურუჯის ველი), “საფერავი” (შატო მუხრანი) და “შავკაპიტო” (შატო მუხრანი).
ბორდოს გამოფენის ფარგლებში გამართულ კონკურსზე Citadelles Du Vin 4-მა ქართულმა ღვინომ მიიღო სხვადასხვა დასახელების ჯილდო - უმაღლესი ჯილდო ტროფი ღვინო „ხარება 2012“ (კომპანია „მეღვინეობა ხარებას“), ოქროს მედალი - მაყაშვილის ღვინის მარანის „კაბერნე 2015“ (კომპანია “ვაზიანი კომპანი”) , ვერცხლის მედალი - „ქინძმარაული 2013“ (კომპანია „კახური ღვინის მარანი”) და „ჭაჭა“ (კომპანია „შუმი”).
გამოფენის ფარგლებში გამართულ ღონისძიებებს საქართველოს ელჩი საფრანგეთში ეკატერინე სირაძე-დელონე, ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი სამანიშვილი, ასოციაციის „ქართული ღვინო“ აღმასრულებელი დირექტორი თინა კეზელი და საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი გიორგი ჩოგოვაძე ესწრებოდნენ. ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების საერთაშორისო გამოფენა Vinexpo Bordeaux 2017 საფრანგეთის ქალაქ ბორდოში 18-21 ივნისს იმართება. გამოფენა Vinexpo Bordeaux 1981 წელს ბორდოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის მიერ დაარსდა და ორ წელიწადში ერთხელ იმართება.

Vinexpo Bordeaux 2017
The Minister of Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili is paying a working visit to the French city of Bordeaux. Under the frame of his visit, the Minister attended the opening of the Wine Expo \"Vinexpo Bordeaux 2017.
Considering the number of visitors and wines presented at the exhibition the ‘’Vinexpo Bordeaux’’ might be regarded as one of the most important and large scale events taken place in the wine industry around the globe, where wine leading specialists, buyers and importers are willingly invited. According to Levan Davitashvili, Georgia participates in ‘’ Vinexpo Bordeaux ’’  for the second time, therefore, it is very important to use this platform more efficiently was noted by the Minister.
\" Vinexpo Bordeaux’’ is the must-attend event for wine professionals, specialists and importers from different countries of the world, whereby  Georgian wine producers have got opportunities to establish direct trade relations with importers and distributors. This year, Georgia\'s participation in the exhibition gains a special significance, furthermore, from July till November 2017 Georgia gaining the special guest status will hold a grand exhibition, that will further boost the popularization of Georgian wine and  increase awareness of our country \"-said Levan Davitashvili.
24 Georgian wine producers - \"Tbilvino\", \"Chateau Mukhrani\", \"GWS\", \"Askaneli Brothers\", \"Badagoni\", \"Corporation Georgian Wine\", \"Winemaking Danieli\" \"Dugladze Wine Company\", \"Friends’’, \"Winemaking Danieli\", \"Dugladze\'s Wine Company\", \"Friends of Wine\", \"Giuaani\", \"Gruzvinprom\", \"KTW\", \"Winery Khareba\", \"Kindzmarauli Cellar\", \"Kakhetian Wine Cellar\" \"\" Kimerioni \",\" Shilda \",\" Shumi \",\" Telavi Wine Cellar \",\" Vaziani Company \",\" Wainman \",\" Corporation Kindzmarauli \"and\" Bruale\" present their products through  support of the National Wine Agency this year.
As Georgia\'s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to France, Ekaterine Siradze-Delone noted, Georgia has been participating in one of the most prestigious exhibitions undertaken in the wine industry –‘’ Vinexpo Bordeaux’’ for the second time. It’s noteworthy, that all activities taken place in France, especially in Bordeaux have special significance, therefore, Georgia is the first country which is invited to the Wine Civilization Center- Bordeaux.
The Minister of Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili attended the Georgian Wine Tasting event \"Georgia - Wine Homeland\", which was  held within the frame of the exhibition and chaired by Giorgi Samanishvili, Chairman of the National Wine Agency together with the Vice-President for the Commission of Alcoholic Beverages of the International Organization of Vine and Wine (OIV), Ana Godabrelidze.
The following wines were presented at the presentation: \"Green\" (Telavi Wine Cellar), \"Grand Reserve\" (GWS), \"Manavi\" (Kakhetian Wine Cellar), \"Khvanchkara\" (Winery Khareba), ‘’Kisi’’ (Tbilvino) Rkatsiteli \"(Duruji Valley),\" Saperavi \"(Chateau Mukhrani) and\" Shavkapito \"(Chateau Mukhrani).
The prestigious wine competition ‘’Citadelles Du Vin’’ was held under the frame of the exhibition in Bordeaux, where  Georgian wine received the highest awards:  Trophy wine \"Khareba 2012\" (company \"Winery Khareba\"),Gold medal - Makashvilis Wine Cellar \"Cabernet 2015\" (company \"Vaziani Company\"), a silver medal - \"Kindzmarauli 2013\" (the company \"Kakhetsian wine cellar\") and \"Chacha\" (company \"Shumi ).
Georgia\'s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to France Ekaterine Siradze-Delone, Chairman of the National Wine Agency, Giorgi Samanishvili, Executive Director of Association \"Georgian Wine\" Tina Kezeli and Head of Georgian National Tourism Administration Giorgi Chogovadze attended the event.
International Wine and Spirits Exhibition ‘’ Vinexpo Bordeaux 2017’’ is held in the French city of Bordeaux, on June 18-21. The exhibition Vinexpo Bordeaux was founded by Bordeaux Trade-Commerce Chamber in 1981 and is held once in two years.