კახეთის რეგიონში ყურძენი საწარმოებს 2 ათასმა მევენახემ ჩააბარა
12 სექტემბრის 10.00 საათის მონაცემებით, კახეთის რეგიონში 23 ათასი ტონა ყურძენია გადამუშავებული: 10,7 ათასი ტონა რქაწითელი, 7,5 ათასი ტონა საფერავი, 2,4 ათასი ტონა კახური მწვანე და დანარჩენი სხვადასხვა ჯიშის ყურძენია.
ღვინის საწარმოებს ყურძენი უკვე 2 ათასამდე მევენახემ ჩააბარა.
ამ ეტაპზე ყველაზე დიდი რაოდენობით ყურძენი გადამუშავებულია სიღნაღის მუნიციპალიტეტში -  7 ათას ტონამდე, სადაც დედოფლისწყაროსთან ერთად, ტრადიციულად  იწყება კახეთში ყურძნის კრეფა.
ყურძნის გადამუშავების პროცესში დღეს 30-ზე მეტი ღვინის საწარმო იქნება ჩართული გურჯაანის, დედოფლისწყაროს, სიღნაღის, თელავისა და ყვარლის მუნიციპალიტეტებში. რთველის საკოორდინაციო შტაბში  ღვინის მწარმოებელი 170 კომპანია უკვე დარეგისტრირებულია, რომლებიც რთველის პროცესში ეტაპობრივად ჩაერთვებიან.
წელს კახეთის რეგიონში 200-250 ათას ტონამდე ყურძნის მოსავალს ელოდებიან. საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტო მობილიზებულია, რომ მევენახეებმა  ყურძნის ორგანიზებულად და შეუფერხებლად ჩაბარება შეძლონ.

About 2,000 viticulturists have delivered grapes to enterprises in Kakheti region
According to the data of September 12, 10:00 a.m. 23 thousand tons of different grapes have been processed in Kakheti region, including 10,7 thousand tons of Rkatsiteli, 7,5 tons of Saperavi, 2,4 thousand tons of Kakhuri Mtsvane and other different varieties.
About 2,000 viticulturists have already delivered grapes to the wine factories.
At this stage, the largest quantity of grapes is processed in the Sighnaghi municipality - up to 7,000 tons, where along with Dedoplistskaro, vintage takes start in Kakheti.
Over 30 wine factories will be involved in the grapes processing today, including Gurjaani, Dedoplistskaro, Sighnaghi, Telavi and Kvareli municipalities. There are already 170 wine producing companies registered at the vintage HQ, which will be involved in various stages of the vintage process.
This year about 200-250 thousand tons of grapes are expected to be harvested in Kakheti region. LEPL National Wine Agency of the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia is mobilized to ensure, that growers can deliver grapes in an organized and smooth way.