კახეთში 10 ათასზე მეტი ტონა ყურძენი გადამუშავდა
5 სექტემბრის მონაცემებით, კახეთის რეგიონში 10 ათასი ტონა ყურძენია გადამუშავებული. აქედან 3,6 ათას ტონამდე საფერავია, 2,4 ათასი ტონა რქაწითელი, 1,5 ათას ტონამდე კახური მწვანე და დანარჩენი სხვადასხვა ჯიშის ყურძენია.
წელს კახეთში 200-250 ათას ტონამდე ყურძნის მოსავალს ელოდებიან. საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტო მობილიზებულია, რომ მევენახეებს ყურძნის ჩაბარების პრობლემა არ შეექმნათ და მოსავალი დაუბინავებელი  არ დარჩეს. რთველის პროცესში სააგენტო ჩართულია მოსავლის აღრიცხვიანობის მიმართულებით და არ ერევა ფასწარმოქნასა და თავისუფალი ბაზრის რეგულაციაში.
დღეის მდგომარეობით, კახეთის რეგიონის სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში ყურძნის გადამუშავების პროცესში  23 ღვინის საწარმოა ჩართული. რთველის საკოორდინაციო შტაბში 160 ღვინის მწარმოებელი კომპანია უკვე დარეგისტრირებულია, რომლებიც რთველის პროცესში სხვადასხვა ეტაპზე ჩაერთვებიან.
რთველი 2019-ის საკოორდინაციო შტაბი თელავში, სასტუმროში ,,ღვინის სასტუმრო თელავი“ (The Wine Hotel Telavi, ალაზნის ქ. 97) განთავსდა. სახელმწიფო უწყებებს, მეწარმეებსა და მევენახეებს შორის აქტიური კომუნიკაციის მიზნით, შტაბი 24 საათიან რეჟიმში მუშაობს. დაინტერესებულ პირებს რთველთან დაკავშირებული ინფორმაციის მიღება შეუძლიათ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცხელი ხაზზე - 1501.

Over 10 thousand tons of different grapes have been processed in Kakheti region
According to the data of September 5, 10 thousand tons of different grapes have been processed in Kakheti region, including 3,6 thousand tons of Saperavi, 2,4 tons of Rkatsiteli, 1,5 thousand tons of Kakhuri Mtsvane and other different varieties.
This year about 200-250 thousand tons of grapes are expected to be harvested in Kakheti region. LEPL National Wine Agency of the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia is mobilized to ensure, that the grape growers do not have any problems with delivering grapes and that the harvest is stored. The agency is involved in the vintage process in terms of harvest accounting does not interfere with the pricing and free market regulation.
At present, 23 wineries are involved in grape processing in different municipalities of Kakheti region. There are already 160 wine producing companies registered at the vintage HQ, which will be involved in various stages of the vintage process.