ვენახების კადასტრის ამონაწერის აღების ვადა ორ კვირაში დასრულდება
2019 წლის რთველის დროს „ქინძმარაულის“, „ახაშენის“, „ყვარლის“ და „მუკუზნის“ მიკროზონების ყურძნის ჩაბარება მხოლოდ ვენახების კადასტრის ამონაწერის საფუძველზე მოხდება.
კადასტრის ამონაწერის დასამოწმებლად, მევენახემ მუნიციპალიტეტების სოფლებში არსებულ შესაბამის სამსახურებს 2019 წლის 1 სექტემბრამდე უნდა მიმართოს, რომლებიც განთავსებულია საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურებში ყვარელსა და გურჯაანში, ასევე გურჯაანის მუნიციპალიტეტის შემდეგი სოფლების საკრებულოებში: ველისციხე, კალაური, ვაჩნაძიანი, ჩუმლაყი, ვაზისუბანი, ახაშენი, მუკუზანი და შაშიანი. ასევე შექმნილია კადასტრის მობილური ჯგუფი, რომელიც გადაადგილდება გურჯაანისა და ყვარლის მუნიციპალიტეტების სოფლებში.
აღნიშნული მიკროზონებიდან ჩასაბარებელი ყურძნის რაოდენობა განსაზღვრულია: 1 ჰექტრიდან არაუმეტეს 10 ტონა. 10 ტონზე მეტი რაოდენობის ჩასაბარებელი ყურძენი, შეფასდება როგორც ჯიშური ღვინის მასალა. ამონაწერი გაიცემა უფასოდ.
საქართველოს ვენახების ეროვნული კადასტრის შექმნა ხელს შეუწყობს ქართული ღვინის ხარისხის და კონკურენტიანობის გაზრდას მსოფლიო ღვინის ბაზარზე, უზრუნველყოფს რთველის პროცესის გამარტივებას და გამჭვირვალედ ჩატარებას.

The deadline for extracting the vineyard cadastre will be two weeks
During vintage 2019, the grapes of "Kindzmarauli", "Akhasheni", "Kvareli" and "Mukuzani" will be delivered only on the basis of vineyard cadastre extract.
To verify the cadastre extract, the farmer should apply to the relevant municipal services in the villages by September 1, 2019, located in Information-consulting services in Kvareli and Gurjaani, as well as in the following village Councils of Gurjaani Municipality: Velistsikhe, Kalauri, Vachnadziani, Chumlaki, Vazisubani, Akhasheni, Mukuzani and Shashiani. A mobile cadastre group has also been set up to move to the villages of Gurjaani and Kvareli municipalities.
The quantity of grapes to be delivered from these micro-zones is defined as: no more than 10 tones per hectare. Grapes over 10 tons will be considered as varietal wine material. The extract will be issued free of charge.
The creation of the National Cadastre of Georgian Vineyards will enhance the quality and competitiveness of Georgian wines on the international wine market, facilitate simplification and transparency of vintage process.