ქართული ღვინის კომპანია ევროკავშირის მდგრადი ენერგეტიკის ჯილდოს მფლობელი გახდა
აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში ევროკავშირის მდგრადი ენერგეტიკის ჯილდოს მფლობელი ქართული ღვინის კომპანია „შილდა“ გახდა. გამარჯვებული კომპანიის დასახელება და დაჯილოდოების ცერემონია 18 ივნისს  ბრიუსელში გაიმართა.
ევროკავშირისა და ევროპის ბანკის მიერ მხარდაჭერილ პროექტში „კავკასიის ენერგოეფექტური პროგრამა“ მონაწილეობით,  ღვინის კომპანია „შილდამ“  ღვინის წარმოების “ეკომეგობრული” პროცესების დანერგვა 2016 წელს დაიწყო.  ამით ის რეგიონში პირველი ენერგოეფექტური ღვინის საწარმო გახდა. დღეისათვის საწარმო  60%-ით ნაკლებ ელექტროენერგიას მოიხმარს და ყოველწლიურად ელექტროენერგიის გადასახადებზე 60 ათასზე მეტ ევროს ზოგავს  .
მდგრადი ენერგეტიკის დაჯილდოების პროექტში  6 ქვეყნის 50-ზე მეტი საწარმო მონაწილეობდა. შერჩევისას ჟიურიმ დაასახელა 6 ფინალისტი, რომელთა შორის მოხვდა „შილდა“. ფინალისტებს შორის გამარჯვებულის გამოვლენა კი ონლაინ ხმის მიცემის რეჟიმში 2 კვირის მანძილზე მიმდინარეობდა.
„ევროკავშირის მდგრადი ენერგიის ჯილდო“ აღმოსავლეთ პარტნიორობისთვის ევროკავშირის „მდგრადი ენერგიის კვირეულის“ ნაწილია და პირველად ჩატარდა აღმოსავლეთ პარტნიორობის 6 ქვეყანაში (სომხეთი, აზერბაიჯანი, ბელორუსია, საქართველო, მოლდოვეთი და უკრაინა). ღონისძიება მიზნად ისახავს ენერგოეფექტური, განახლებადი ენერგიის პროექტების მხარდაჭერას, რომელიც ხელს უწყობს ენერგიის დაზოგვას.

Georgian Shilda winery announced winner of the EU Sustainable Energy Award for EaP
The winner of the first edition of the EU Sustainable Energy Award for the Eastern partnership became the energy efficient Shilda winery from Georgia. Awards Ceremony was held in Brussels on 18 June.
By participating in the Caucasus Energy Efficient Program (Energocredit Georgia), supported by the European Union and European Bank for Reconstruction and Development, the company started using an energy efficient eco-friendly wine production process making it the first environmentally friendly wine producer in the region. Nowadays the winery consumes 60% less energy and saves more than €60,000 annually on its energy bills.
The first edition of EU Sustainable Energy Award for EaP received more than 50 entries from 6 countries. The jury selected 6 finalists among which was Shilda. The selected 6 finalists participated in a public vote that was held online over the course of two weeks and resulted in determining the final winner.
The EU Sustainable Energy Award for Eastern Partnership Countries is part of EU Sustainable Energy Week 2019 (EUSEW) and was, for the first time, extended to the 6 Eastern Partner countries (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine). The award recognizes inspiring EU-supported energy efficient and renewable energy projects that directly help citizens and communities save energy or switch to sustainable sources.