ფილმი „საქართველო ღვინის სამშობლო“ ნომინირებულია საერთაშორისო ფესტივალზე
ქართული სამეცნიერო მხატვრულ-დოკუმენტური ფილმი „საქართველო ღვინის სამშობლო“ ნომინირებულია მეღვინეობა-მევენახეობისადმი მიძღვნილი ფოტოგრაფიისა და კინემატოგრაფიის მსოფლიოში ყველაზე დიდი ისტორიის მქონე კონკურსზე „Oenovideo“.
„Oenovideo“, ყოველწლიურად,  საფრანგეთში, კერძოდ, ქალაქ მარსელის „ევროპისა და ხმელთაშუაზღვის ცივილიზაციების მუზეუმში“ იმართება. წელს, ფესტივალის შესარჩევ ეტაპზე, მონაწილეობდა 144 ფილმი მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან, ნომინანტების სიაში კი მათგან მხოლოდ 37 მოხვდა, მათ შორის, „საქართველო ღვინის სამშობლო“.
რიგით 26-ე ფესტივალი „Oenovideo“  წელს 13-16 ივნისს გაიმართება. ფესტივალის კონკურსის ჟიურის წევრები არიან: კეტრინ ლამორი - პროდიუსერი და „Canal+“-ის ჟურნალისტი; ემანუელ მუღე -  კინო-რეჟისორი და პროდიუსერი; ნიკოლას ბღიდე - „ცეზარის“ პრემიის ლაურეატი; „Ciné Master Class“ - ის მოწვეული სტუმარი ნოელ ბალანი - მწერალი, მუსიკოსი და სცენარისტი.
ფილმი „საქართველო ღვინის სამშობლო“ ეძღვნება იმ საერთაშორისო სამეცნიერო კვლევას, რომელმაც ისტორიული აღმოჩენა გააკეთა და მეცნიერულად დაასაბუთა, რომ სწორედ საქართველოა ღვინის სამშობლო და 8000 წლის წინ სწორედ ჩვენს ქვეყანაში დაიწყო ღვინის პირველი წარმოება, რაც უწყვეტად გაგრძელდა თანამედროვეობამდე. ასევე, ფილმი ასახავს 2017 წელს ღვინის ცივილიზაციის ცენტრში, „Cité du Vin”,  გამართულ ექსპოზიციას „საქართველო - მეღვინეობის აკვანი“, სადაც ჩვენი ქვეყანა საერთაშორისო მასშტაბით გახდა აღიარებული მეღვინეობის სამშობლოდ.
2017 წლის 13 ნოემბერს აშშ-ის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის სამეცნიერო ჟურნალში PNAS გამოქვეყნდა სტატია სახელწოდებით „საქართველოს ადრეული ნეოლითური ღვინო სამხრეთ კავკასიიდან“. მასში საუბარია მეღვინეობის უძველეს კვალზე, რომელიც საქართველოს ტერიტორიაზე იქნა აღმოჩენილი და საიდანაც ის მთელ მსოფლიოში გავრცელდა. ამ სტატიას საფუძვლად დაედო ქართველი და უცხოელი მეცნიერების 4-წლიანი სამეცნიერო მუშაობა. ასოციაციის „ქართული ღვინო“ ინიციატივითა და საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერით, აღნიშნულ სამეცნიერო პროექტს 2014 წლიდან ღვინის ეროვნული სააგენტო ხელმძღვანელობს. საერთაშორისო მულტიდისციპლინურ პროექტში, ქართველ მეცნიერებთან ერთად, ჩართულები არიან პენსილვანიის, მონპელიეს, მილანის, კოპენჰაგენის, ტორონტოს უნივერსიტეტების, ისრაელის ვაისმანის ინსტიტუტისა და მონპელიეს აგრარული კვლევების ეროვნული ინსტიტუტის (INRA) თანამშრომლები.
სამეცნიერო-მხატვრულ-დოკუმენტური ფილმი გადაღებულია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტოსა და საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების სააგენტოს „საქპატენტის“ მხარდაჭერით. ორმოცწუთიანი ფილმის რეჟისორია ალექსანდრე გაბუნია. გადაღებები სხვადასხვა დროს საქართველოსა და აშშ-ში, ასევე იტალიასა და საფრანგეთში მიმდინარეობდა. ფილმი გადაღებულია სტუდია „სინემანი ფილმს“- ის ბაზაზე.

"Georgia Homeland of Wine" is nominated for the "Oenovideo" festival
The Georgian science art documentary film "Georgia Homeland of Wine" is nominated for the "Oenovideo" festival, which is the world's largest photography and cinematography festival dedicated to winemaking and viticulture.
"Oenovideo" is held annually in Marseille, France in the "Museum of the European and Mediterranean Civilizations". This year, 144 films from different countries participated in the selection and 37 of them were chosen for the nominee’s list, among which is “Georgia Homeland of Wine”.
This year, the 26th festival of “Oenovideo” will be held on June 13-16. Represntatives of the jury are: Kethrin Lamore – producer and „Canal+“ journalist; Emmanuel Mure – movie director and producer; Nicolas Bride – “Cesar” award winner; guest invited by „Ciné Master Class“- Noel Balane – writer, musician and scripter.
The film "Georgia Homeland of Wine" is dedicated to the international scientific research that has made historical discovery and scientifically proved, that Georgia is the homeland of wine and first wine production started here 8000 years ago and has continued until modern times. The film also covers the exhibition “Georgia – Cradle of Winemaking” held in  2017 at the Wine Civilization Center "Cité du Vin", where our country has became internationally recognized as homeland of winemaking.
On November 13, 2017,  an article – “Early Neolithic wine of Georgia in the South Caucasus“ was published in the scientific magazine of the National Academy of the Science of the United States of America – PNAS  about the ancient trace of winemaking found  on the territory of Georgia and spread around the world from here.  The article was based on the four-year scientific research of Georgian and foreigner scientists With the initiative of the association "Georgian Wine" and support of the Government of Georgia, this project has been implemented since 2014 by the National Wine Agency. Along with the Georgian scientists, the staff of Pennsylvania, Montpellier, Milan, Copenhagen, Toronto universities, Israel's Weisman Institute and National Institute of Montpellier Agricultural Research (INRA) were involved in the international multidisciplinary project.
Scientific-documentary film was made with the support of LEPL National Wine Agency of the  Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia and National Intellectual Property Center “Sakpatenti”. Director of the 40-minute film is Alexander Gabunia. The shootings took place in Georgia and the United States, as well as Italy and France. The film is made on the base of studio “Cinematic film".