საქართველოს ღვინის 70-მდე პროფესიონალი ესტუმრება
საქართველოს მიმდინარე კვირაში მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან 70-მდე ღვინის პროფესიონალი ეწვევა, რომლებიც 10 მაისს დაგეგმილ ბუნებრივი ღვინის ფესტივალს „,ზერო კომპრომაისი’’  და 11 მაისს დაგეგმილ „ახალი ღვინის ფესტივალს“ დაესწრებიან.
ღვინის მაგისტრები, სომელეები,  ღვინის იმპორტიორები, ღვინის მწერლები, ბლოგერები და მედიის წარმომადგენლები საქართველოს იტალიიდან, კანადიდან, პოლონეთიდან, ამერიკის შეერთებული შტატებიდან, შვედეთიდან, დანიიდან, საფრანგეთიდან, შვედეთიდან, ავსტრიიდან, ხორვატიიდან, სლოვენიიდან და იაპონიიდან ეწვევიან.
სტუმრების ნაწილი უკვე ჩამოსულია საქართველოში და ქართული ღვინის მწარმოებელ მარნებსა და კომპანიებს საქართველოს სხვადასხვა კუთხეში ეცნობა. სტუმრებს შორის არის ცნობილი  ფრანგი ღვინის მაგისტრი იზაბელ ლეჟერონი, ასევე ფრანგი მეღვინეები ტიერი პუზლა, იტალიელი მეღვინე იოშკო გრავნერი, რომლებსაც განსაკუთრებული წვლილი აქვთ შეტანილი ქართული ღვინის პოპულარიზაციის საქმეში.
,,ზერო კომპრომაისი’’ (Zero Compromise) ტარდება ასოციაცია „ბუნებრივი ღვინოს“ ორგანიზებით, ხოლო „ახალი ღვინის ფესტივალის“ ორგანიზატორია „საქართველოს ღვინის კლუბი“. ორივე ღონისძიება ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით ტარდება.
“ახალი ღვინის ფესტივალი”  მე-10, საიუბილეოა და მთაწმინდის პარკში გაიმართება. ხოლო „ზერო კომპრომაისი’’ მეოთხედ ტარდება და წელს იგი ყოფილის აბრეშუმის ფაბრიკის ტერიტორიაზე (კოსტავას N59) გაიმართება. „ახალი ღვინის ფესტივალი“ წელსაც დაიწყება ქვევრის გახსნის ტრადიციული ცერემონიით, მრავალჟამიერის თანხლებით.
ორივე ფესტივალის ჩატარების მთავარი მიზანი ქართული ღვინის პოპულარიზაცია, საქართველოში ღვინის განათლების დონის ამაღლება და სამომხმარებლო კულტურის გაზრდაა.

Up to 70 Wine Professionals Will Visit Georgia
Up to 70 wine professionals from different countries are visiting Georgia this week, who will attend the Natural Wine Festival “ZERO COMPROMISE” on May 10 and "New Wine Festival" scheduled for May 11.
Masters of wine, sommeliars, wine importers, wine writers, bloggers and media representatives from Italy, Canada, Poland, the USA, Sweden, Denmark, France, Sweden, Austria, Croatia, Slovenia and Japan will visit.
Some of the guests have already arrived in Georgia and are exploring Georgian wine-making cellars and companies in various regions of Georgia. Among the guests is Isabel Lejeron, a famous French master of wine, as well as French winemakers Thierry Puzla, Italian winemaker Yoshko Gravner, who has contributed to the promotion of Georgian wine.
“ZERO COMPROMISE” is organized by "Natural Wine Association" and "New Wine Festival" is organized by "Georgian Wine Club". Both events are carried out with the support of the National Wine Agency.
"New Wine Festival" has the 10th anniversary and will be held in Mtatsminda Park. While "Zero Compromise" is held for the fourth time and this year it will be in the Silk Factory area (Kostava N59). The "New Wine Festival" will begin with the traditional opening of “Qvevri” and Georgian folk song “Mravalzhamieri”.
The main goal of both festivals is to popularize Georgian wine, raise the level of wine education in Georgia and enhance consumer culture.