ქართული სუფრის კულტურას ტოკიოში გაეცნენ
პროექტის „საქართველო - ღვინის სამშობლო“ ფარგლებში ტოკიოში ღონისძიება „ქართული სუფრა“ გაიმართა, რომელსაც მწერალი ზურაბ ქარუმიძე უძღვებოდა. საგამოფენო სივრცეში „Warehause Terrada” მოწვეულ 120 სტუმარს შორის ღვინის ექსპერტები, იაპონის მთავრობის, ადგილობრივი მედიისა და იაპონიაში საქართველოს საელჩოს წარმომადგენლები იყვნენ.
საღამოს ქართველი სუმოისტები ტოჩინოშინი (ლევან გორგაძე) და გაგამარუ (თეიმურაზ ჯუღელი) დაესწრნენ. მათმა სტუმრობამ იაპონელებში განსაკუთრებული ემოციები და აღატაცება გამოიწვია.
ღონისძიების მიზანი იაპონელებისთვის ქართული სუფრისა ტრადიციებისა და ღვინის კულტურის გაცნობა იყო. სხვადასხვა დასახელების ღვინოებთან ერთად სტუმრებისთვის ქართული კერძები სპეციალურად ამ დღისთვის საქართველოდან ჩასულმა მზარეულებმა მოამზადეს.
„იაპონელებს აქვთ რიტუალის განსაკუთრებული გრძნობა და ჩვენ ვეცადეთ, რომ ქართული სუფრაც თავისებურ ღვინის რიტუალად წარმოგვედგინა, აღგვეწერა ყველაფერი, რისგანაც შედგება ის. ეს იყო ძალიან კარგი დიალოგი და შეხვედრა, ორი სრულიად განსხვავებული კულტურის - ქართულისა და იაპონურის. თუმცა, მე როგორც თამადამ, მათ ვუთხარი, რომ საფუძველში ორივე კულტურას უდევს ერთი რამ - ადამიანური ურთიერთიობები და ადამიანებს შორის დიალოგის მთხოვნილება“ - აღნიშნა ზურაბ ქარუმიძემ.
პროექტი „საქართველო – ღვინის სამშობლო“, რომლის  ორგანიზატორები ღვინის ეროვნული სააგენტო და ასოციაცია „ქართული ღვინო“ არიან, ხორციელდება მსოფლიოში უმსხვილესი კომპანიის Sony music communication და კომპანია TOPPAN-თან  პარტნიორობით. პროექტის ფარგლებში „Warehause Terrada”-ში მოწყობილი ექსპოზიცია აერთიანებს უნიკალურ არქეოლოგიურ ექსპონატებსა და თანამედროვე ტექნოლოგიებს, რომლის კონცეფცია დაფუძნებულია ქართული ღვინის კულტურის უნიკალურობის წარმოჩენაზე.

Georgian “Supra” traditions were introduced in Tokyo
Within the project "Georgia- Homeland of Wine", Georgian Evening "Tamada" was held in Tokyo, which was led by writer Zurab Qarumidze. There were wine experts, representatives of the Government of Japan, local media and the Embassy of Georgia in Japan among 120 invited guests at the exhibition space "Wareus Terrada".
Georgian Evening was attended by Sumo wrestlers Tochinoshin (Levan Gorgadze) and Gagamaru (Teimuraz Jugheli). Their visit has led to great emotions and appreciation among the Japanese guests.
The aim of the event was to introduce Georgian “Supra” and wine traditions and culture to the  Japanese people.  Along with various wines, Georgian dishes were prepared for the guests by Georgian cooks specially invited for this day.
The project "Georgia – Homeland of Wine", organized by the National Wine Agency and Association "Georgian Wine" is implemented in partnership with Sony music communication and TOPPAN. Within the frames of the project, the exhibition held in „Warehause Terrada” combines unique archaeological exhibits and modern technologies, the concept of which is based on the uniqueness of Georgian wine culture.