„ქართულ ღვინოს დიდი პოტენციალი აქვს იაპონურ ბაზარზე“
„ქართულ ღვინოს დიდი პოტენციალი აქვს იაპონურ ბაზარზე“ - ამის შესახებ ტოკიოში, იაპონიის წამყვანი სადაზღვევო კომპანიის „ტოკიო მარინ ჰოლდინგსის“ სათაო ოფისში გამართულ ქართული ღვინის პრეზენტაციაზე აღინიშნა.  ღონისძიება გამოფენის  „საქართველო – ღვინის სამშობლო“ ფარგლებში გაიმართა და მას  „ტოკიო მარინ ჰოლდინგსის“ პარტნიორი კომპანიების დირექტორები, იაპონიის ეკონომიკის სამინისტროსა და სხვა სახელმწიფო სტრუქტურების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
სტუმრებს საქართველოში ვიზიტის დროს მიღებული შთაბეჭდილებები  „ტოკიო მარინ ჰოლდინგსის“ თავმჯდომარემ და კომპანია „სონის“ დირექტორმა შუძო სუმიმ და ცნობილმა სატელევიზიო წამყვანმა ჰიტოში ქუსანომ გაუზიარეს.
ქართული ღვინის უნიკალურ თვისებებზე  ცნობილმა სომელიემ აძუსა სეგავამ ისაუბრა, ხოლო იაპონიაში საქართველოს საელჩოს თანამშრომელმა, დავით გოგინაშვილმა სტუმრებს საქართველოს ისტორიის, კულტურის, საინვესტიციო კლიმატისა და ქართულ-იაპონური ურთიერთობების შესახებ პრეზენტაცია წარუდგინა.
პრეზენტაციის შემდეგ  სხვადასხვა სახეობის ქართული ღვინისა და კერძების დეგუსტაცია გაიმართა.
სტუმრებმა ერთხმად აღნიშნეს, რომ ქართულ ღვინოს დიდი პოტენციალი აქვს იაპონურ ბაზარზე.  ასევე ხაზი გაესვა, რომ ღვინის გარდა საქართელო ასევე საინტერესოა ტურიზმის, ინვესტიციების დაბანდებისა და ვაჭრობის კუთხით.
პროექტი „საქართველო – ღვინის სამშობლო“, რომლის  ორგანიზატორები ღვინის ეროვნული სააგენტო და ასოციაცია  „ქართული ღვინო“ არიან, ხორციელდება მსოფლიოში უმსხვილესი კომპანიის Sony music communication და კომპანია TOPPAN-თან  პარტნიორობით. ექსპოზიცია აერთიანებს უნიკალურ არქეოლოგიურ ექსპონატებსა და თანამედროვე ტექნოლოგიებს, რომლის კონცეფცია დაფუძნებულია ქართული ღვინის კულტურის უნიკალურობის წარმოჩენაზე. საგამოფენო ცენტრში „Terrada Warehouse“ გამოფენა „საქართველო – ღვინის სამშობლო“  10 მარტს გაიხსნა და 7 მაისამდე გაგრძელდება.

"Georgian wine has great potential in the Japanese market"
Georgian wine has a great potential in the Japanese market, was stated at the presentation of Georgian wine held in the head-office of “Tokyo Marin Holdings ", Japan's leading insurance company". The event was held within the frames of the exhibition "Georgia - Homeland of Wine" and was attended by directors of “Tokyo Marine Holdings” partner companies, Ministry of Economy of Japan and representatives of other state structures.
Head of "Tokyo Marine Holdings" and Director of “Sony” , Shuzo Sumi and the famous TV reporter Hitoshi Qusano shared their impressions about the visit to Georgia.
Famous sommelier, Azusa Segava spoke about the unique features of Georgian wine and the representative of Georgian Embassy in Japan, David Goginashvili introduced the presentation about history and culture of Georgian wine, investment climate and Georgian-Japanese relations.
After the presentation, tasting of Georgian wine and dishes of different varieties was held.
The guests stated that Georgian wine has a great potential in the Japanese market. It was also underlined that in addition to wine, Georgia is also interesting in terms of tourism, investments and trade.
Project "Georgia – Homeland of Wine" , organized by the National Wine Agency and Association "Georgian Wine", is implemented by “Sony Music Communication” and company TOPPAN, the world's largest company. The exhibition combines unique archaeological exhibits and modern technologies, the concept of which is based on the uniqueness of Georgian wine culture. Exhibition "Georgia – Homeland of Wine" was opened on March 10 in "Terrada Warehouse" and will last until May 7th.