ყურძნისეული წარმოშობის სპირტიანი სასმელების წარმოებას ტექნიკური რეგლამენტი დაარეგულირებს
2019 წლის 1-ლი აპრილიდან ტექნიკური რეგლამენტი − „ყურძნისეული წარმოშობის სპირტიანი სასმლის წარმოების ზოგადი წესისა და ნებადართული პროცესების, მასალებისა და ნივთიერებების ჩამონათვალის განსაზღვრის შესახებ“ ამოქმედდება.
ტექნიკური რეგლამენტი მიზნად ისახავს ყურძნისეული წარმოშობის სპირტიანი სასმელების წარმოების, გადამუშავების, დისტრიბუციის ეტაპებზე რეგულირების ერთიანი პრინციპების განსაზღვრასა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვას.
„ამ რეგლამენტის შემუშავება გათვალისწინებულია 2017 წელს „ვაზისა და ღვინის შესახებ“ საქართველოს კანონში შეტანილი ცვლილებებით. აქამდე ანალოგიური დოკუმენტი არსებობდა ღვინის წარმოებასთან მიმართებაში და საჭიროებამ მოიტანა გარკვეული რეგულაციები ამოქმედებულიყო ყურძნისეული სპირტიანი სასმელების წარმოების სფეროში, როგორებიცაა  ბრენდი,  „ჭაჭა“ და მაგარი სასმელები.  აღნიშნული რეგლამენტი ეფუძნება ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის OIV-ის რეკომენდაციებს“ - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ ლევან მეხუზლამ.
ტექნიკურ რეგლამენტში მოცემულია ტერმინთა განმარტებები, აღწერილია მისი მიზნები, რეგულირების სფერო, რეგულირების ობიექტი, ზოგადი მოთხოვნები რეგულირების ობიექტების მიმართ, ყურძნისეული წარმოშობის სპირტიანი სასმელების კატეგორიები და მათი წარმოების ზოგადი წესები, მოთხოვნები ეტიკეტირების, წარდგენის, ბაზარზე განთავსებისა და ოფიციალური დასახელების გამოყენების მიმართ და სხვა.

Technical rules will regulate the production of grape origin spirits
From April 1, 2019, the technical regulation - "on defining General rules for producing grape origin spirits and the list of legal processes, materials and substances" will be launched.
The technical regulation aims to define general principles of regulation, processing and distribution of alcoholic beverages, protection of consumers' rights.
"This regulation is envisaged by the amendments to the Law of Georgia on Vine and Wine in 2017. Until now, a similar document existed with respect to wine production but certain regulations became necessary in the industry of grape origin alcohol production, such as  brandy, "Chacha" and distilled beverages. This regulation is based on the recommendations of  OIV, International Organization of Vine and Wine, "said Levan Mekhuzla, chairman of the National Wine Agency.
The technical regulations include the definitions of the terms, the objectives and scope of regulation, the general requirements for regulatory objects, the categories of grape origin spirits and the general rules of their production, the requirements for labeling, representing, marketing and using official denominations.