ქართული ღვინის წარდგენა საფრანგეთში
ქართული ღვინო საფრანგეთის ქალაქ ტულონში  გასტრონომიის ყოველწლიურ ფესტივალ „Salon Bacchus“-ზე იყო წარმოდგენილი. ფესტივალში ღვინის მწარმოებელი კომპანიები მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან მონაწილეობენ.
„Salon Bacchus“-ზე ქართული ღვინის მწარმოებელი 11 კომპანიის სხვადასხვა დასახელების ღვინოები საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურენობის სამინისტროს სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი ორგანიზაციის ”LE PONT CAUCASIEN“-ის მიერ იყო წარმოდგენილი.
„როგორც ყოველთვის, ქართული ღვინის სტენდთან  3 დღის მანძილზე ხალხმრავლობა იყო.  საერთო ვიზიტორთა რაოდენობამ 30 ათასს გადააჭარბა. ვფიქრობ, რომ სწორ გზაზე ვდგავართ და მნიშვნელოვანია ამ ტიპის ფესტივალებში მონაწილეობა. ამ გზით ქართულ ღვინოს ჩვენ მივიტანთ უშუალოდ მომხმარებლამდე და ცნობადს გავხდით, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია. ამის შედეგად ღვინის პროფესიონალები, რესტორნები, ღვინის მაღაზიები და ღვინის ბარები უფრო დაინტერესდებიან ჩვენი ღვინით“ - აღნიშნა ”LE PONT CAUCASIEN“-ის დირექტორმა ილია კახოიძემ.
საფრანგეთში ქართულ ღვინოზე, განსაკუთრებით კი ქვევრის ღვინოზე, მოთხოვნილება მზარდია. 2018 წელს საქართველოდან საფრანგეთში 113 ათასი ბოთლი ღვინის ექსპორტი განხორციელდა, რაც 7%-ით აღემატებოდა 2017 წლის მონაცემებს. მიმდინარე წლის 2 თვის მონაცემებით ექსპორტირებული 17 ათას ბოთლზე მეტი, რაც 24%-ით აღემატება გასული წლის მონაცემებს.

Presentation of Georgian Wine In France
Georgian wine was presented at the annual festival "Salon Bacchus" in Toulon, France. Wine companies from different countries of the world participated in the festival.
Various wines of Georgian producers were represented at "Salon Bacchus" by the LE PONT CAUCASIEN, contractor company of LEPL National Wine Agency of the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia.
"As always, the Georgian Wine Stand was crowded for 3 days. The total number of visitors has exceeded 30 thousand. I think we are have the right course and it is important to participate in this type of festivals. This way, we will bring the Georgian wine directly to the consumer and increase it’s awareness, that is very important. As a result, wine professionals, restaurants, wine shops and wine bars will be more interested in our wine "- said Ilia Kakhoidze, director of" LE PONT CAUCASIEN ".
Demand on Georgian wine, especially the Qvevri wine is increasing in France. In 2018, Georgia exported 113 thousand bottles of wine in France, which is 7% more than the data of 2017. According to the data of 2 months of the current year, more than 17 thousand bottles were exported, which is 24% higher than last year's data.