ტოკიოში გამოფენა „საქართველო - ღვინის სამშობლო“ გაიხსნა
მსოფლიოში უმსხვილესი კომპანიის Sony music communication და კომპანია TOPPAN-ის  პარტნიორობით,  ქალაქ ტოკიოში პროექტის  „საქართველო - ღვინის სამშობლო“  მეორე გამოფენა გაიხსნა, რომელიც  7 მაისამდე გაგრძელდება.
ქართული ღვინის ისტორიისადმი მიძღვნილი ექსპოზიციის გახსნამდე, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი, ლევან დავითაშვილი იაპონელ ჟურნალისტებს ქართული ღვინის კულტურის მნიშვნელობაზე ესაუბრა და აღნიშნა, რომ საქართველოს, როგორც ღვინის სამშობლოს პოზიციონირება უმნიშვნელოვანესია ქვეყნის საერთაშორისო იმიჯისა და პოპულარიზაციისთვის, რაც ხელს შეუწყობს ჩვენი ქვეყნის ტურისტული და საინვესტიციო პოტენციალის კიდევ უფრო გაზრდას.
პროექტი პირველად 2017 წელს, საფრანგეთში, ღვინის მსოფლიო დედაქალაქში, ბორდოში გაიმართა და მეცნიერულ კვლევას მიეძღვნა, რომლის შედეგადაც სამეცნიერო საზოგადოებამ  „საქართველო ღვინის სამშობლოდ“ აღიარა. ჟურნალისტის კითხვაზე, თუ რა თვისებებით გამოირჩევა ქართული ღვინო,  მინისტრმა ქართული ღვინის დაყენების განსაკუთრებულ მეთოდზე და  განსხვავებული ყურძნის ჯიშებით ღვინის დაყენების ტექნოლოგიაზე  გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ  500-ზე მეტი ქართული ადგილობრივი ყურძნის ჯიშია გავრცელებული საქართველოში, რომელიც  აგრობიომრავალფეროვნებით  ყველაზე  გამორჩეული ქვეყანაა, რაც ქართული ღვინის წარმატების ფორმულაა.
პრესკონფერენციას იაპონიის წამყვანი მედიასაშუალებები ესწრებოდნენ.  პრესკონფერენციის დასრულების შემდეგ ლევან დავითაშვილმა იაპონელი ჟურნალისტები გამოფენის გახსნაზე მიიწვია.გამოფენის საზეიმო გახსნას საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, მამუკა ბახტაძე და საქართველოსა და იაპონიის მთავრობის წარმომადგენლები დაესწრნენ.პროექტი საქართველოს მთავრობის ინიციატივით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის „საქპატენტი“ და ეროვნული მუზეუმის მხარდაჭერით, ღვინის ეროვნული სააგენტოსა და   ასოციაცია  „ქართული ღვინოს“ ორგანიზებით ხორციელდება.ექსპოზიცია აერთიანებს უნიკალურ არქეოლოგიურ ექსპონატებსა და თანამედროვე ტექნოლოგიებს, რომლის კონცეფციაც დაფუძნებულია ქართული ღვინის კულტურის უნიკალურობის წარმოჩენაზე.  გამოფენის სტუმრებს შესაძლებლობა მიეცემათ ინტერაქციის დახმარებით იმოგზაურონ უძველესი ღვინის სამშობლოში, რის საშუალებასაც სწორედ „Warpqsuare“ ტექნოლოგია იძლევა.პროექტის ფარგლებში 7 მაისამდე  არაერთი მნიშვნელოვანი ღონისძიება გაიმართება.

The second exhibition of the project "Georgia-Homeland of Wine" was opened in Tokyo
The second exhibition of the project "Georgia-Homeland of Wine" was opened in Tokyo in cooperation with the world’s leading company Sony music communication and Company TOPPAN which will last until May 7th.
Before the opening of the exhibition that was dedicated to the Georgian wine history, while communicating with journalists, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili stressed the importance of Georgia’s wine culture and noted, that positioning Georgia as homeland of wine is of paramount importance for the international image and popularization of the country, that will further promote development of tourism and attract  investors in the country.
The project was first held in 2017 in Bordeaux, France. The scientific research was conducted, as a result of which Georgia  was recognized as the ‘’homeland of wine".
When the journalist posed a question on Georgian wine and its qualities, the Minister gave a full information on the particular method of wine making, different grape varieties and wine-making technology in the country and noted, that more than 500 indigenous Georgian grape species are spread in Georgia, and that the country is characterized by agricultural biodiversity, which might be regarded as the best formula for success.
The press conference was attended by world’s leading media outlets in Japan. After the press conference, Levan Davitashvili invited Japanese journalists to the opening of the exhibition. The Prime Minister of Georgia, Mamuka Bakhtadze and representatives of Georgian and Japanese government attended the openning ceremony of the exhibition.
The project is being implemented by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, National Intellectual Property Center "Sakpatenti", National Museum of Wine and Georgian Wine Association.
The exhibition combines unique archaeological exhibits, interesting exponents and modern technologies, the concept of which is based on the uniqueness of Georgian wine culture.
The residents and visitors have opportunities to travel in the homeland of ancient wine, learn more about Georgia’s ancient winemaking traditions in an interactive exhibition bringing the history within touching distance of visitors by means of "Warpqsuare" technology. Within the frame of the project, a number of important events will be held till May 7th.