ქართული ღვინო ჩინეთის უმსხვილეს გამოფენაზეა წარმოდგენილი
21-23 მარტს ჩინეთის ქალაქ ჩენგდუში ღვინისა და საკვების საერთაშორისო გამოფენა „The 100th China Food & Drinks Fair“ იმართება, რომელშიც ქართული ღვინის მწარმოებელი 27 კომპანია მონაწილეობს.
„The China Food & Drinks Fair“ 1955 წლიდან ტარდება და  ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს გამოფენად ითვლება ჩინეთში. ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინიციატივით და მხარდაჭერით, ქართული ღვინის მწარმოებელი კომპანიები უკვე მეხუთე წელია მონაწილეობენ გამოფენაში, რომელსაც მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან ყოველწლიურად ათასობით ღვინის მწარმოებელი და  მილიონამდე ვიზიტორი ესწრება.
გასული წლების მსგავსად, ქართული ღვინის მწარმოებელი კომპანიებისთვის გამოფენა წელსაც კონკრეტული შედეგების მომტანი აღმოჩნდა: გაფორმდა ახალი საექსპორტო ხელშეკრულებები, მოლაპარაკებები დაიწყო პოტენციურ იმპორტიორებთან.
ჩინეთი ქართული ღვინის ერთ-ერთი სტრატეგიული ბაზარია და ქართული ღვინის ექსპორტიორი ქვეყნების ხუთეულში შედის. მიმდინარე წლის იანვარ-თებერვლის მონაცემებით, ჩინეთში ექსპორტირებულია 600 ათასზე მეტი ბოთლი ღვინო, რაც 7%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს.

Georgian wine is presented at the largest exhibition in China
On March 21-23, the Chinese Wine and Food Exhibition "The 100th China Food & Drinks Fair" is being held, in which 27 Georgian wine producer companies will participate.
"The China Food & Drinks Fair" is held since 1955 and represents one of the most important exhibitions in China. With the initiative and support of the National Wine Agency, Georgian wine producing companies have been participating in the exhibition already for 5 years. The fair is attended by thousands of wine producers and millions of visitors annually from different countries of the world.
Similar to the past years, the exhibition of Georgian wine producers has also brought certain results this year: new export agreements have been signed, negotiations with potential importers have started.
China is one of the strategic markets of Georgian wine and is included in the top five Georgian wine exporter countries. According to the data of January-February of the current year, more than 600 thousand bottles of wine were exported to China, which is 7% higher than the same data of the last year.