იანვარში ქართული ღვინის ექსპორტის 22%-აინი ზრდა დაფიქსირდა
2019 წლის იანვრის თვეში საქართველოდან მსოფლიოს 24 ქვეყანაში  6,25 მლნ ბოთლი (0,75 ლ) ღვინოა ექსპორტირებული, რაც 2018 წლის იანვრის მაჩვენებელს 22%-ით აღემატება.  ექსპორტირებული ღვინის ღირებულება 15,2 მლნ აშშ დოლარს აღწევს,  რაც 2018 წლის ანალოგიურ  მონაცემებზე 33%-ით მეტია.
„წლის დასაწყისში ექსპორტის ზრდის გასული წლების ტენდენცია შენარჩუნებულია. 2018 წელი დასრულდა რეკორდული ციფრებით, როდესაც საქართველოდან განხორციელდა 86,2 მლნ ბოთლის ექსპორტი, ბოლო თითქმის 30 წლის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი. იანვრის მონაცემებით, ექსპორტი გაზრდილია სხვადასხვა ბაზრის მიმართულებით. განსაკუთრებით აღსანიშნავია, რომ რაოდენობის 22%-აინი ზრდის ფონზე, ექსპორტირებული ღვინის ღირებულება 33%-ით გაიზარდა. ეს მიანიშნებს, რომ ქართული ღვინის საექსპორტო ფასი მზარდია საერთაშორისო ბაზრებზე“ - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ ლევან მეხუზლამ.
ექსპორტი გაზრდილია ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზრებზე: პოლონეთი - 52% (268724), ჩინეთი - 12% (281229), დიდი ბრიტანეთი - 110% (7800) და აშშ - 1639% (62609); ასევე ევროპის მიმართულებით: გერმანია - 235% (63210), შვედეთი - 100% (9000), ბულგარეთი - 6% (4500), ტრადიციულ ბაზრებსა და აზიის მიმართულებით:  აზერბაიჯანი - 100% (5790), მონღოლეთი - 100% (66012), რუსეთი - 30% (4602218), ბელარუსი - 100% (43272) და სხვა. ექსპორტიორი ქვეყნების ხუთეულია: რუსეთი  (4602218), უკრაინა (553164),  ჩინეთი  (281229), პოლონეთი (268724) და ყაზახეთი  (156120). წლის დასაწყისში, სხვადასხვა მოცულობის ღვინის ექსპორტი 96-მა კომპანიამ განახორციელა.
ამასთან, მსოფლიოს 9 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 2,2 მლნ ბოთლი (0,5 ლ) ბრენდი, რაც 109%-ით აღემატება 2018 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს. მსოფლიოს 5  ქვეყანაში ექსპორტირებულია 4,4 ათასი ბოთლი (0,5 ლ) ჭაჭა, ექსპორტის ზრდამ 2% შეადგინა.
მთლიანობაში - ღვინის, ბრენდის, ჭაჭის, ჩამოსასხმელი ბრენდის და საბრენდე სპირტის ექსპორტის შედეგად მიღებული შემოსავლები 23 მლნ აშშ დოლარს გადააჭარბა, ზრდა 2018 წლის იანვართან შედარებით 23%-ს აღწევს.

In January, Georgian Wine Exports Increased by 22%
According to LEPL National Wine Agency, in January  2019,  up to 6,25 mil. bottles (0,75l)  of wine have been exported to 24 countries worldwide, that is 22% higher than the similar data of 2018. Exported  wine income  amounted to 15,2 mil. USD, that is 33% higher than the data of the previous year.
"The trend of export growth has been maintained at the beginning of the year. 2018 ended with record numbers when Georgia exported 86,2 million bottles of wine, the highest number of the last 30 years. According to the data of January, exports have increased in different markets. It is noteworthy that on the background of the increased amount of exported wine by 22%,  the price  of the exported wine has grown by 22%. This indicates that the export price of Georgian wine is progressive at international markets "- stated Levan Mekhuzala, Chairman of the National Wine Agency.
Georgian wine exports have  increased in Georgian wine strategic markets: Poland - 52% (268724), China - 12% (281229), UK -  110% (7800) and  USA 1639% (62609); Also on European markets:  Germany - 235% (63210), Sweden - 100% (9000),  Bulgaria - 6% (4500). Also, on traditional and Asian markets: Mongolia - 100% (66012), Russia - 30% (4602218), Azerbaijan - 100% (5790),  Belorussia 100% (43272) and etc.
The first five of the exporter countries are the following: Russia (4602218), Ukraine  (553164),  China  (281229), Poland (268724) and Kazakhstan  (156120). Different amount of wine was exported by 96 wine companies.
In addition, 2,2 mil. bottles (0,5 liters) of brandy have been exported to 9 countries worldwide, that is 109% higher than the similar data of the last year.
4,4  thousand bottles (0.5 l) of  “Chacha”  have been exported to 5 countries worldwide, growth amounted to 43%. Totally,  1 mil. USD worth of Chacha has been exported, which is 2% higher than the similar data of the last year.
Totally, wine, bandy, “Chacha”, brandy alcohol and brandy in pour income amounted to 23  mil. USD – growth in comparison with the similar data of the previous year amounted to 23%.