„საქართველოში მაღალი ხარისხის ღვინოები იწარმოება“ - ენდრიუ ჯეფორდი
ასოციაცია „ქართული ღვინო“-ს ორგანიზებითა და ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, თბილისში საფერავის პირველი საერთაშორისო კონკურსი გაიმართა.  კონკურსზე წარმოდგენილი იყო სხვადასხვა ქვეყნის 87 როგორც დიდი მწარმოებლის, ასევე მცირე და საშუალო საოჯახო მარნის 200-მდე ღვინის ნიმუში.
კონკურსში მონაწილეობა მიიღეს ადგილობრივმა და უცხოელმა მწარმოებლებმ, რომელთაც შესაძლებლობა ჰქონდათ წარედგინათ საფერავის ყურძნის ჯიშისგან ნებისმიერი ტექნოლოგიით წარმოებული ღვინო. 12-კაციანი ჟიური ქართველი და უცხოელი ექსპერტებისგან შედგებოდა.
ჟიურის თავმჯდომარის, ცნობილი ბრიტანელი ჟურნალისტისა და ღვინის მწერლის, ენდრიუ ჯეფორდის შეფასებით,  საქართველოში წარმოებული ღვინოები მაღალი ხარისხისაა.
„ჩვენი აქ ყოფნის უმთავრესი მიზეზი საქართველოში წარმოებული ღვინოების მაღალი ხარისხია. ჩვენ შესაძლებლობა გვქონდა დაგვეგემოვნებინა საფერავის ჯიშის ყურძნისგან დამზადებული ღვინოები. საფერავი მსოფლიოს ერთ-ერთი საუკეთესო წითელი ვაზის ჯიშია. კონკურსზე წარმოდგენილი ღვინოები საოცრად შთამბეჭდავი იყო, ისინი ყოველთვის იწვევს გაოცებას და  მოულოდნელი სასიამოვნო შთაბეჭდილებით გამოირჩევა. საფერავს ახასიათებს ისეთი უნიკალური თვისებები, რაც სხვა ღვინოებს არ გააჩნია. აქ ყოფნა და საფერავის დაგემოვნება ნამდვილად პრივილეგიაა” - აღნიშნა მან. ენდრიუ ჯეფორდის თქმით, გარდა საფერავისა, საქართველოში სხვა არაჩვეულებრივი ღვინოებიცაა, რომლებსაც წინა ვიზიტის დროს გაეცნო.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის, კონკურსის ჟიურის წევრის, ლევან მეხუზლას შეფასებით, საფერავის პირველი საერთაშორისო კონკურსი წარმატებით ჩატარდა. „მნიშვნელოვანია, რომ კონკურსი იყო საერთაშორისო, სადაც ქართულ საფერავთან ერთად წარმოდგენილი იყო სხვა ქვეყნებში წარმოებული საფერავიც. ძირძველი ქართული ვაზის ჯიში საფერავი,  ვაზის წითელი ჯიშების მსოფლიო ასორტიმენტის ერთ-ერთი საუკეთესო წარმომადგენელია. საფერავი, საქართველოს ვაზის ერთ-ერთი უმთავრესი ჯიშია, რომელიც ნელ-ნელა დგება ისეთი ჯიშების გვერდით, როგორიცაა კაბერნე, მერლო და ა.შ.” - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.

The First Saperavi International Competition was organized in Tbilisi by the association "Georgian Wine", supported by the National Wine Agency. Up to 200 wines of 87 both large producers and small and medium family cellars were represented at the competition. The 12-man jury includes Georgian and foreign experts.
According to the chair of the jury, famous British journalist and wine writer Andrew Jefford, Georgia produces quality wines and the wines represented at the competition were impressive.
“The quality of the wines that Georgia is producing today is another compelling reason to be here. We’re here to taste Saperavi, which is one of the worlds greatest red varieties, wines that are terrifically exiting, never less than exiting, they have unpredictable character very often, always full of personality, in the world where wines can sometimes lack personality, so, that’s a wonderful privilege to be here and taste and taste Saperavis,”-stated he.
According to Andrew Jefford, besides Saperavi, there are other wonderful wines in Georgia, which he had tasted during his previous visit in Georgia.
According to the assessment of the Chairman of the National Wine Agency, jury member Levan Mekhuzla, The First Saperavi International Competition was successful. "It is important that the competition was international, where Saperavi wines produced in other countries were represented together with Georgian Saperavi wines. The Georgian vine variety Saperavi is one of the best representatives of the world's red varieties. Saperavi is one of the main grape varieties of Georgia, which is gradually getting equal to such varieties as Cabernet, Merlot, etc. "- noted Levan Mekhuzla.