ვაშინგტონში „ქართული ღვინის ფორუმი“ იმართება
აშშ-ს დედაქალაქ ვაშინგტონში „ქართული ღვინის პირველი ფორუმი“ იმართება,  რომლის ორგანიზატრია საქართველო-აშშ-ს ბიზნეს საბჭო, მხარდამჭერები საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ღვინის ეროვნული სააგენტო და  საქართველოს საელჩო ამერიკის შეერთებულ შტატებში.
ფორუმის  სამდღიანი პროგრამა მოიცავს „საფერავის ფესტივალს“ და „ქართული ღვინის დეგუსტაციებს“. ფორუმის დასკვნითი ნაწილია სამეცნიერო კონფერენცია, რომელიც ეძღვნება ქართული ღვინის კულტურასა და თანამედროვეობას. წარმომადგენლობით სამეცნიერო კონფერენციაში, რომელიც  აშშ-ს სტრატეგიისა და საერთაშორისო კვლევების ცენტრში (CSIS) გაიმართება, მონაწილეობას მეცნიერები და ღვინის პროფესიონალები მიიღებენ.  ერთი წლის წინ, 2017 წლის 13 ნოემბერს, აშშ-ის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის სამეცნიერო ჟურნალში (PNAS) გამოქვეყნდა სამეცნიერო სტატია „საქართველოს ადრეული ნეოლითური ღვინო სამხრეთ კავკასიიდან“ საქართველოს ტერიტორიაზე აღმოჩენილი არქეოლოგიური მასალის კვლევის შესახებ, რომელიც ადასტურებს, რომ საქართველოს ტერიტორიაზე ღვინოს 8 ათასი წლის წინ აყენებდნენ. კონფერენციის ძირითადი თემაც აღნიშნული სამეცნიერო დასკვნა იქნება.
„საფერავის ფესტივალს“, რომელსაც აშშ-ში საქართველოს საელჩო მასპინძლობდა, 400-მდე სტუმარი დაესწრო - ღვინის პროფესიონალები სამეცნიერო წრეებიდან, ასევე ღვინის იმპორტიორები და სხვადასხვა რესტორნებისა და მაღაზიების ქსელების წარმომადგენლები. „საფერავის ფესტივალზე“ წარმოდგენილი იყო ქართული ღვინის კომპანიების წარმოებული 25 საფერავის ღვინო.
ვაშინგტონში „ქართული ღვინის ფორუმს“ ესწრებიან საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნოდარ კერესელიძე და ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა.
ნოდარ კერესელიძის შეფასებით, მსგავს ფორმატში ქართული ღვინის წარდგენა მიანიშნებს, რომ საქართველოს მეღვინეობასთან არამხოლოდ 8000-წლიანი ისტორია აკავშირებს, არამედ თანამედროვე, განვითარებული ღვინის ინდუსტრია და საუკეთესო ხარისხის მრავალფეროვანი ღვინოები.
„ერთი წლის წინ, მსოფლიო სამეცნიერო საზოგადოებამ აღიარა, რომ მეღვინეობის უძველესი კვალი სწორედ საქართველოს ტერიტორიაზეა აღმოჩენილი, საიდანაც ის მთელ მსოფლიოში გავრცელდა. ქართული ღვინო დღეს განვითარებული და თანამედროვე ინდუსტრიაა. წლიდან წლამდე იზრდება როგორც ექსპორტირებული ღვინის რაოდენობა და საექსპორტო ქვეყნების გეოგრაფია, ასევე ქართული ღვინის ხარისხი. ამერიკის შეერთებული შტატები  ქართული ღვინის სტრატეგიულ და მზარდ ბაზარს წარმოადგენს, სადაც მსგავსი ღონისძიებები კიდევ უფრო შეუწყობს ხელს ქართული ღვინის ცნობადობის გაზრდას ამ ქვეყანაში „ - აღნიშნა ნოდარ კერესელიძემ.
საქართველოს სრულუფლებიანმა და საგანგებო ელჩმა აშშ-ში, დავით ბაქრაძემ აღნიშნა, რომ მსგავსი ღონისძიებები ამერიკის შეერთებულ შტატებში ქართული ღვინის პოპულარიზაციას უწყობს ხელს. ელჩის განცხადებით, სწორედ ქართული ღვინის მიმართ მზარდ ინტერესზე მიანიშნებს „ქართული ღვინის ფორუმის“ პირველი ღონისძიება „საფერავის ფესტივალი“, რომელსაც რამდენიმე ასეული ადამიანი დაესწრო, რომელთა უმრავლესობას სწორედ ღვინის პროფესიონალები წარმოადგენდნენ.

“FIRST ღVINO* FORUM OF GEORGIA” is being held in Washington DC
“FIRST ღVINO* FORUM OF GEORGIA” is being held in the capital of the USA, Washington DC, which is organized by the US-Georgia Business Council, supported by the National Wine Agency of the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia and the Embassy of Georgia in the United States.
The three-day program includes "Saperavi Festival" and "Georgian Wine Tasting". The final part of the forum is a scientific conference dedicated to Georgian wine culture and modernity. Representative Scientific Conference, which will be held at the Center for Strategic and International Studies (CSIS), will be attended by scientists and wine professionals. A year ago, on November 13, 2017, an article – “Early Neolithic wine of Georgia in the South Caucasus“ was published in the scientific magazine of the National Academy of the Science of the United States of America – PNAS  about the recent multidisciplinary research on the archeological materials found on the territory of Georgia, proving that inhabitants here made wines  8000 years ago. The main subject of the conference will be this scientific conclusion.
"Saperavi Festival", which was hosted by the Embassy of Georgia in the USA, was attended by up to 400 guests - wine professionals from scientific society, as well as wine importers and representatives of various restaurants and market chains. "Saperavi Festival" presented 25 Saperavi wines of Georgian wine companies.
“FIRST ღVINO* FORUM OF GEORGIA” is attended by First Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture of Georgia Nodar Kereselidze and Chairman of the National Wine Agency Levan Mekhuzla.
According to Nodar Kereselidze, introduction of Georgian wine in such a format indicates that not only 8000 years of history is associated with Georgian winemaking, but modern, developed wine industry and variety of quality wines.
"A year ago, the world scientific society acknowledged that the ancient trace of winemaking was found on the territory of Georgia, from where it was spread throughout the world. Georgian wine is a developed and modern industry today. The number of exported wine and geography of exporting countries, as well as the quality of Georgian wine, increases from year to year. The United States is a strategic and progressive market of Georgian wine, where the events of this kind will further enhance the growth of awareness of Georgian wine in this country "- Nodar Kereselidze said.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the United States Davit Bakradze noted that such activities promote the popularization of Georgian wine in the United States. According to the Ambassador, the first event of “FIRST ღVINO* FORUM OF GEORGIA” -"Saperavi Festival", which was attended by several hundred people, the majority of which were wine professionals, indicates the growing interest towards Georgian wine.