ქართული ღვინის ექსპორტის 8 თვის მონაცემები
სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, 2018 წლის იანვარ-აგვისტოში საქართველოდან მსოფლიოს 52 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 52,7 მლნ ბოთლი ღვინო (0,75 ლ), რაც 16%-ით აღემატება 2017 წლის ამავე პერიოდის მაჩვენებელს.  ექსპორტირებული ღვინის ღირებულება 125,5 მლნ აშშ დოლარია, ზრდამ გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 25% შეადგინა.
ექსპორტი გაზრდილია ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზრებზე: იაპონია - 79% (170700 ბოთლი), პოლონეთი - 31% (2121474), დიდი ბრიტანეთი - 17% (52732), აშშ - 2% (291640), ასევე ევროპის მიმართულებით: რუმინეთი - 390% (84 654), ჩეხეთი - 65% (30456), გერმანია - 32% (339 370), ნიდერლანდები - 25% (42735), ლიეტუვა - 12% (280 338), ლატვია - 12% (1077696), ესტონეთი - 2% (336302) და ტრადიციულ ბაზრებზე: ყირგიზეთი - 81% (140370), უკრაინა - 40% (6070218), ყაზახეთი - 36% (2313378), რუსეთი - 17% (33270854), ბელარუსი 12% (1012062) და სხვა.
ექსპორტიორი ქვეყნების პირველი ხუთეულია: რუსეთი  (33270854), უკრაინა (6070218),  ჩინეთი  (4113328), ყაზახეთი  (2313378) და პოლონეთი (2121474).
ამასთან, იანვარ-აგვისტოში საქართველოდან მსოფლიოს 21 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 11,7 მლნ ბოთლი (0,5 ლ) ბრენდი, რაც 19%-ით აღემატება გასული წლის 8 თვის მონაცემებს. ბრენდის ექსპორტით მიღებულმა შემოსავლებმა 23,9 მლნ აშშ დოლარს მიაღწია - ზრდამ 9% შეადგინა.
საანგარიშო პერიოდში საქართველოდან მსოფლიოს 24 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 238,9 ათასი ბოთლი (0,5 ლ) ჭაჭა, ზრდამ შეადგინა 80%. სულ ექსპორტირებულია 692,4 ათასი აშშ დოლარის ღირებულების ჭაჭა, რაც 88%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს.
სულ, ღვინის, ბრენდის, ჭაჭის, საბრენდე სპირტისა და ჩამოსასხმელი ბრენდის ექსპორტით მიღებულმა შემოსავლებმა 198,2 მლნ აშშ დოლარს მიაღწია, რაც 19%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს.

8 Month Data of Georgian Wine Export
According to LEPL National Wine Agency, in January-August 2018, 52,7mil. bottles (0,75l) of wine have been exported to 52 countries worldwide, that is 16% higher than the similar data of 2017. Exported wine income amounted to 125,5 mil. USD, that is 25% higher than the data of the previous year.
Georgian wine exports have been increased in Georgian wine strategic markets: Japan 79% (170700), Poland 31% (2121474), UK - 17% (52732), USA - 2% (291640), also on European markets: Romania - 390% (84 654), Czech - 65% (30456), Germany -32% (339 370), Lietuva - 12% (280 338), Netherlands - 25% (42735), Latvia - 12% (1077696), Estonia –2% (336302) and traditional markets: Kyrgyzstan -81% (140370), Kazakhstan - 36% (2313378), Ukraine – 40% (6070218), Russia - 17% (33270854), Belorussia 12% (1012062) and etc.
The first five of the exporter countries are the following: Russia (33270854), Ukraine ((6070218), China (4113328), Kazakhstan (2313378) and Poland (2121474).
In addition, in January-August, 11,7mil. bottles (0,5 liters) of brandy have been exported to 21 countries worldwide, that is 19% higher than the similar data of the last year. Exported brandy amounted to 23,9 mil. USD, growth amounted to 9%.
In the period under review, 238,9 thousand bottles (0.5 l) of “Chacha” have been exported to 24 countries worldwide, growth amounted to 80%. Totally, 692,4 thousand USD worth of Chacha has been exported, which is 88% higher than the similar data of the last year.
Totally, wine, bandy, “Chacha”, brandy alcohol and brandy in pour income amounted to 198,2 mil. USD – growth in comparison with the similar data of the previous year amounted to 19%.