სეტყვისგან დაზიანებული ყურძნის გადამუშავება შეუფერხებლად მიმდინარეობს
18 აგვისტოს ახმეტისა და თელავის მუნიციპალიტეტში მომხდარი სტიქიის შედეგად, 500 ჰექტრამდე ვენახი დაზიანდა. შექმნილი ვითარების გამო, ქალაქ თელავში, რთველი 2018-ის საკოორდინაციო შტაბში ოპერატიულად დაიგეგმა ღონისძიებები იმ ფერმერების დასახმარებლად, ვისაც მოსავალი დაუზიანდა და ვენახები დაზღვეული არ ჰქონდა.
„ახმეტის ღვინის ქარხანამ“ დასეტყვილი ყურძნის ჩაბარება სტიქიიდან მეორე დღესვე დაიწყო. დღეისათვის, სეტყვისგან დაზიანებული 500 ტონა ყურძენი უკვე გადამუშავებულია.
20 აგვისტოს ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ რთველი 2018-ის საკოორდინაციო შტაბი ოფიციალურად გახსნა. ამ დროისთვის შტაბში 15 კომპანია, რომლებიც ყურძნის გადამუშავების პროცესში ჩაერთვებიან, უკვე დარეგისტრირებულია. რთველის მიმდინარეობის დროს შტაბი 24 საათიან რეჟიმში იმუშავებს.
ყურძნის კრეფა რამდენიმე დღეში დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში დაიწყება და, ეტაპობრივად, მთელს კახეთს მოიცავს. იმ რეალობის გათვალისწინებით, რაც ბოლო წლებში სახელმწიფოს მიერ გატარებული პოლიტიკით ქართულ მევენახეობა-მეღვინეობის დარგში არსებობს, რთველი 2018 ჩატარდება ორგანიზებულად და იქნება წარმატებული.
დარგში წინსვლა სახეზეა - გაზრდილია ღვინის ექსპორტის მოცულობა, საექსპორტო ბაზრები დივერსიფიცირებულია, შექმნილია ახალი, გაფართოებული და გადაიარაღებულია ღვინის ძველი  საწარმოები; ფუნქციონირებს აგროკრედიტის და აგროდაზღვევის განვითარებული სისტემა. სახელმწიფოს ხელშეწყობით  მევენახეობა-მეღვინეობის დარგი გაძლიერებულია და ის, ერთმნიშვნელოვნად, აღარ საჭიროებს სუბსიდიის ფორმით მხარდაჭერას.

Processing of grapes damaged by hail is carried out smoothly
As a result of the disaster in Akhmeta and Telavi municipality on August 18, 500 hectares of vineyards were damaged. Due to the current situation, in Telavi vintage 2018 coordination HQ activities were planned operatively to take care of the farmers whose harvest was damaged and had no vineyards insured.
"Akhmeta Wine Factory" started to get the hail-damaged grapes the next day of the disaster. Today, 500 tons of hail-damaged grapes has already been processed.
On August 20, the National Wine Agency officially opened the vintage 2018 Coordination HQ. At this moment, 15 companies, which will be involved in grape processing, have already been registered. During the vintage, the headquarters will work 24 hours a day.
The grape picking will start in Dedoplistskaro municipality in several days and gradually will covers the entire Kakheti region. Due to the results of the state policy implemented in Georgian winemaking and wine industry in the last years, the vintage 2018 will be organized and successful.
The development in the field is evident - the export volume of wine has been increased, export markets are diversified, new factories are built and old ones are expanded reequipped; Developed system of agro-credit and agro-insurance is available. With the support of the state, viticulture and winemaking industry is strengthened and it does not necessarily require subsidy support.