ქართული ღვინის ადგილწარმოშობის დასახელებებს „ხაშმის საფერავი“ დაემატა
ქართული ღვინის დაცული ადგილწარმოშობის დასახელებებს ხაშმის საფერავი დაემატა. ეს გადაწყვეტილება მიუთითებს ქართული ღვინის მრავალფეროვნებასა და ჯიშურ სიმდიდრეზე, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და საექსპორტო პოტენციალის ზრდის კუთხით.
„ხაშმის საფერავის“ დამატება დაცული ადგილწარმოშობის დასახელებების რეესტრში, უზრუნველყოფს აღნიშნული დასახელების დაცვას საერთაშორისო მასშტაბით ყველა იმ ხელშეკრულებისა და კონვენციის საფუძველზე, რომელსაც საქართველო არის მიერთებული, ან ხელი აქვს მოწერილი.
„ხაშმის საფერავის“ დარეგისტრირების მოთხოვნით ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ცენტრს - „საქპატენტს“ განაცხადით გასულ წელს მიმართა, რასაც წინ უძღვოდა სააგენტოსა და სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ერთობლივი მუშაობა შესაბამისი წარმოების სპეციფიკაციებისა და რეგისტრაციისთვის საჭირო სხვა დოკუმენტების მომზადების მიზნით.
„ხაშმის საფერავი“ ( Saperavi Khashmi) - წითელი მშრალი ღვინო ხაშმის მიკროზონიდან, რომელიც მდებარეობს საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში. ხაშმის მიკროზონის გეოგრაფიული მდებარეობა, რეგიონისთვის დამახასიათებელი მშრალი სუბტროპიკულიდან ზომიერად ნოტიო სუბტროპიკულზე გარდამავალი კლიმატი, ყავისფერი კარბონატული ნიადაგები, საფერავის ჯიშის ვაზის მიერ ამ მიკროზონაში გამოვლენილი გამორჩეული თვისებები განსაზღვრავენ ღვინო „ხაშმის საფერავის” განსაკუთრებულ ღირსებას.
ისტორიული წყაროების თანახმად, ხაშმის ტერიტორიაზე ვენახის გაშენება თამარ მეფის სახელს უკავშირდება, რომლის ბრძანებით გაუშენებიათ აქ ვენახი დავით გარეჯელ ბერებს. ადგილობრივ მოსახლეობას საკმაოდ სწრაფად აუთვისებია ვენახის მოვლისა და ღვინის დაყენების წესები და საკმაოდ მაღალი ხარისხის ღვინოც უწარმოებიათ საფერავის ჯიშის ყურძნიდან.
ამ დრომდე საქართველოში დარეგისტრირებული იყო ქართული ღვინის 18 ადგილწარმოშობის დასახელება: ხვანჭკარა, მუკუზანი, წინანდალი, ახაშენი, გურჯაანი, ქინძმარაული, მანავი, კახეთი, ნაფარეული, თელიანი, ატენი, სვირი, ვაზისუბანი, კარდენახი, ტიბაანი, ტვიში, ყვარელი და კოტეხი.
ღვინის ეროვნული სააგენტო დაცული ადგილწარმოშობის დასახელებებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნების რეგულაციების რეფორმის ფარგლებში „საქპატენტთან“ ერთად მუშაობას განაგრძობს ადგილწარმოშობის დასახელებების ნუსხაში ახალი ღვინოების დამატების მიმართულებით.

Saperavi Khashmi was added to the list of the Georgian appellation wines
Saperavi Khashmi has been added to the list of protected Georgian appellation wines. This decision indicates the diversity of Georgian wine and its varietal richness, which is especially important in terms of popularization of Georgian wine and growth of export potential.
Addition of Saperavi Khashmi in the register of protected appellation names ensures the protection of the above-mentioned denomination on the basis of all the agreements and conventions that Georgia has attached or signed.
The National Wine National Agency addressed the National Intellectual Property Center - "Sakpatenti" for registration of Saperavi Khashmi last year, which was preceded by the  joint work of the  Agency and LEPL National Agricultural Research Center for the preparation of specifications and other documents required for the registration.
Saperavi Khashmi - Red dry wine from Khashmi micro-district, located in Sagarejo municipality. Geographical location of Khashmi micro-zone, from dry subtropical to moderately  humid transitive climate characteristic of the region, brown carbonate soils, special characteristics of Saperavi vine variety in this zone indicate the special dignity of wine Saperavi Khashmi.
According to historical sources, the cultivation of the vineyard in the Khashmi area is associated with the name of Queen Tamar, who ordered Davit Garejeli monks to cultivate the vineyard  here. The local population learnt the rules of vineyard care and winemaking quit quickly and made high quality wine from Saperavi grape varieties.
Until now, there were 18 Georgian appelation wines registered in Georgia: Khvanchkara, Mukuzani, Tsinandali, Akhasheni, Gurjaani, Kindzmarauli, Manavi, Kakheti, Napareuli, Teliani, Ateni, Sviri, Vazisubani, Kardenakhi, Tibaani, Tvishi, Kvareli and Kotekhi.
Within the regulation reform of protected appellation denominations and geographic indications, the National Wine Agency continues to work together with "Sakpatenti" on the addition of new varieties on the list of appellation wines.