ქვევრის ღვინის მეორე საერთაშორისო კონკურსის დაჯილდოება
თბილისში, ქვევრის ღვინის მეორე საერთაშორისო კონკურსის გამარჯვებულების დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა.  კონკურსში გამარჯვებულ  80  ღვინოს ოქროს და ვერცხლის დიპლომები გადაეცათ. გამარჯვებულები წელს უცხოელი და ქართველი ღვინის ექსპერტებისგან დაკომპლექტებულმა ჟიურიმ გამოავლინა, რომლებმაც ორი დღის განმავლობაში 70 კომპანიის 200 ნიმუში გასინჯა და შეაფასა.
ღონისძიების სტუმრებს   საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი, ასოციაცია „ქართული ღვინო“-ს აღმასრულებელი დირექტორი თინათინ კეზელი და იყალთოს ქვევრის-სკოლა სახელოსნოს დაფუძნების ინიციატორი,  ალავერდის მიტროპოლიტი  დავითი მიესალმნენ.
როგორც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა აღნიშნა, მსგავსი კონკურსები ემსახურება ქვევრის ღვინის პოპულარიზაციასა და ღვინის ხარისხის გაუმჯობესებას.
„ქვევრის ღვინის ცნობადობა წლიდან-წლამდე იზრდება. ეს არის გამორჩეული კატეგორია, რომლითაც ჩვენ ამაყები ვართ. ქართული ღვინის ერთ-ერთი სიძლიერე სწორედ ქვევრის ღვინოა, მათ შორის, იუნესკო მემკვიდრეობა, ქართული ღვინის ისტორია და კულტურა. ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ეს კატეგორია მთელი მსოფლიოსთვის გახდეს ცნობილი, რასაც სჭირდება ხელშეწყობა, პოპულარიზაცია. ქვევრის ღვინის მეორე საერთაშორისო კონკურსი ძალიან მნიშვნელოვანი სტიმულია მეწარმეებისთვის, რომ მათ თავიანთი ღვინის ხარისხი შეაფასონ და ჰქონდეთ მოტივაცია“ - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
ქვევრის ღვინის საერთაშორისო კონკურსი საქართველოში პირველად ქვევრის სიმპოზიუმის ფარგლებში, 2017 წელს ჩატარდა.  კონკურსზე წარმოდგენილი იყო ქვევრის  ღვინის 150 ნიმუში საქართველოდან და უცხოეთიდან.
ქვევრის ღვინის დაყენების ქართულ ტრადიციულ მეთოდს 2013 წელს იუნესკოს (UNESCO) არამატერიალური კულტურული მემკვიდერეობის ძეგლის სტატუსი მიენიჭა, რაც ამ მეთოდის უნიკალურობაზე მიუთითებს და გზავნილია მთელი მსოფლიოსთვის, რომ ღვინო უძველესი ქართული კულტურის შემადგენელი ნაწილია. 2017 წელს მსოფლიო სამეცნიერო საზოგადოებამ აღიარა, რომ მეღვინეობის უძველესი კვალი სწორედ საქართველოს ტერიტორიაზე იქნა აღმოჩენილი, საიდანაც, ის მთელ მსოფლიოში გავრცელდა და უდიდესი გავლენა იქონია სოფლის მეურნეობის, ხალხთა კულტურის, ბიოლოგიის, მედიცინისა და ზოგადად, ცივილიზაციების ჩამოყალიბებაზე.
ქვევრის ღვინის კონკურსის მხარდამჭერები არიან: საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და ღვინის ეროვნული სააგენტო, ორგანიზატორი: ასოციაცია “ქართული ღვინო“.

Awarding of the Second International Competition of the Qvevri Wine
The awarding ceremony of the winners of the second international competition of Qvevri wine was held in Tbilisi. 80 winner wines were awarded with Gold and Silver diplomas. The winners were selected by the jury of foreign and Georgian wine experts who have tasted and estimated 200 samples of 70 companies during two days.
The guests of the event were welcomed by Minister of Environment Protection and Agriculture of Georgia Levan Davitashvili, executive director of Association "Georgian Wine" Tinatin Kezeli and one of the developers of the Ikalto Qvevri school-academy, Alaverdi Metropolitan David.
According to the Minister of Environmental Protection and Agriculture, this kind of competitions serve the promotion of Qvevri wine and improvement of wine quality.
"Qvevri wine awareness increases every year. This is an outstanding category that we are proud of. One of the advantages of Georgian wine is Qvevri wine, including UNESCO heritage, history of Georgian wine and culture. It is very important for us to make this category known to the whole world, which enquires promotion and popularization. The Second International Competition of the Qvevri wine is a very important stimulus for producers to assess their quality of wine and to motivate them, " noted Levan Davitashvili.
The first international competition od f Qvevri Wine was held in Georgia during the first Qvevri symposium in 2017. The contest included 150 samples of Qvevri wine from Georgia and abroad.
In 2013 The Georgian traditional method of Qvevri winemaking was approved by UNESCO as the intangible cultural heritage monument, which indicates the uniqueness of this method and is a message to the whole world that wine is part of ancient Georgian culture. In 2017, the World Scientific Society recognized that the ancient trace of winemaking was found on the territory of Georgia, from which it spread throughout the world and has great influence on the development of agriculture, culture, biology, medicine and general civilizations.
The Qvevri Wine Competition is supported by: Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia and National Wine Agency, Organizer: association “Georgian Wine”.